Podle mluvčího ministerstva Filipa Běhala MF správní řízení zahájilo proto, že tyto firmy bez licence zaměřily své hry na osoby, které mají bydliště v ČR. Porušovaly tak zákon o hazardních hrách platný od začátku roku. V průběhu řízení tento nedostatek odstranily, zákon se tak na ně již nevztahuje. Podle MF je důležité i to, že účast v hazardní hře není umožněna zaregistrovaným osobám, které uvádějí Českou republiku jako svoje bydliště.

Podle nového zákona o hazardu mohou na trh český vstoupit zahraniční loterní společnosti, které byly dosud považovány za nelegální. Podle odhadu MF ke konci loňského roku fungovalo 55 loterních firem, 20 z nich ukončilo činnost ještě před začátkem roku. U dalších 30 společností MF předalo podklady pro doměření daně. Správní řízení MF aktuálně vede se třemi firmami. Jde o hry provozované pod obchodními názvy 1xbet, Jackpotcity a WebMoney Casino. S provozovatelem hry Jetbull MF správní řízení ukončilo v březnu ze stejného důvodu jako u lottolandu.

MF zároveň uložilo loterním firmám kvůli porušování zákona čtyři pokuty za celkem 115 milionů korun. "Vedle desetimilionové pokuty, o které jsme informovali v dubnu, byly uděleny další tři pokuty ve výši 25 milionů a dvakrát 40 milionů korun," doplnil Běhal. Maximální výše pokuty je podle zákona 50 milionů korun.

Firma, která chce požádat podle nového zákona o licenci, musí nejprve zastavit provoz, poté vyplatit hráče, upravit software podle zákona a pak požádat ministerstvo financí o licenci. Klienti se následně musí fyzicky zaregistrovat na pobočkách CzechPointu. Klientům nelze uznat jejich staré registrace a nechat jim na herních kontech peníze, které tam měli před získáním české licence.

Nově smějí provozovat na internetu některé hry také české firmy. Jde například o ruletu, poker nebo číselné loterie. Povinná fyzická registrace se týká technických online her, jako jsou ruleta nebo poker, a kurzových sázek. Nevztahuje se na loterní hry jako Sportka, Eurojackpot nebo Šťastných 10, kde se lze zaregistrovat online.

MF dosud obdrželo 44 žádostí o udělení licence k provozování her na internetu od 22 firem. Čtyřem z nich povolení udělilo. Jde o firmy PokerStars, Sazka, Fortuna a Korunka. Všechny již svoje hry na internetu spustily.