Podle firmy je hlavním důvodem meziročního obratu v prvním čtvrtletí obnovení výroby v etylenové jednotce v Litvínově. Tržby tak meziročně stouply o více než dvě třetiny. Holding také zaúčtoval miliardu korun jako pojistné plnění za ušlý zisk a škody, které loni způsobila havárie krakovací jednotky v rafinerii Unipetrolu v Kralupech nad Vltavou.

V rámci segmentu downstream, který se skládá z rafinérské a petrochemické části, vykázal holding v prvním čtvrtletí 2017 provozní zisk EBITDA LIFO 3,4 miliardy, meziročně o 3,2 miliardy více. Využití kapacity rafinerií holdingu stouplo meziročně z 66 procent na 88 procent a objem zpracované ropy vzrostl o 35 procent na 1,9 milionu tun.

Prodejní objemy rafinérských produktů se zvýšily o tři procenta na 1,6 milionu tun, a u petrochemických produktů dokonce o 136 procent na 456.000 tun. Neratovická chemička Spolana, kterou Unipetrol loni koupil po deseti letech zpět od polské firmy Anwil, přispěla prodaným objemem 106.000 tun.

V maloobchodním segmentu měl holding provozní zisk 265 milionů, což bylo oproti loňsku o 64 milionů více. Podle firmy stály za růstem vyšší prodeje pohonných hmot díky příznivé ekonomické situaci i lepší výsledky v nepalivové části maloobchodu díky konceptu občerstvení Stop Cafe.

Unipetrol uvedl na trh nový typ pohonných hmot Efecta 95 a Efecta Diesel. Pokračoval také v postupném přebírání 68 čerpacích stanic od společnosti OMV. Během prvního čtvrtletí jich převzal 16, a navýšil tak celkový počet stanic své sítě Benzina na 380. Benzina zvýšila podle údajů za letošní leden svůj podíl na trhu na 18,1 procenta, v loňském prvním čtvrtletí činil její podíl 16,3 procenta.

Již ve středu Unipetrol oznámil, že představenstvo holdingu navrhuje letošní valné hromadě firmy výplatu dividendy 8,30 koruny na akcii. Celkem by tak bylo akcionářům vyplaceno 1,5 miliardy Kč. Akcie Unipetrolu na pražské burze poté posílily o více než pět procent.

V letošním prvním čtvrtletí také začala fungovat Nadace Unipetrol, která chce letos rozdělit nejméně šest milionů korun mezi středoškolské a vysokoškolské studenty a střední školy. Plánuje podporovat studenty přírodních a technických oborů a popularizovat přírodní vědy prostřednictvím stipendií a stáží pro studenty či grantů pro školy.

Unipetrol je od roku 2005 součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. PKN drží v Unipetrolu 63procentní podíl. Dalších zhruba 20 procent akcií vlastní společnost Paulinino Limited, za kterou stojí česko-slovenská finanční skupina J&T.