"Je to součást celého souboru zodolnění naší elektrárny a je to skutečně reakce na to, co se ve světě děje," řekl Štěpanovský. Doplnil, že některé údaje o bezpečnostních zařízeních nelze zveřejnit, protože jsou v režimu utajení.
Dělníci budovu vrátnice loni rozebrali, zůstal z ní jen skelet. Nově instalovali technické sítě a rekonstruovali celý prostor, včetně zázemí pro ostrahu. Nízké staré turnikety připomínající vstup do metra byly nahrazeny klecovými turnikety z kovových trubek, které sahají až do stropu. Do střeženého prostoru elektrárny se přes ně člověk nedostane bez platné identifikační karty a bez načtení biometriky ruky. Ještě předtím lidé procházejí kontrolními rámy, které detekují radiaci a kovy.
U vjezdu do areálu elektrárny přibyly nové posuvné brány. Za nimi autům v cestě brání přes půl metru vysoká výsuvná zábrana vyznačená žlutočernými pruhy. Klesat začne, až po zkontrolování přijíždějícího vozu. Zábrana by měla zadržet i desetitunové auto.
Další opatření ke zvýšení bezpečnosti jaderného zařízení budou následovat. ČEZ bude modernizovat ohrazení elektrárny, které je tvořeno zdí a drátěným plotem a je doplněno detekčními systémy. "Bude se rekonstruovat a vybavovat technickými prostředky fyzické ochrany," uvedla ředitelka útvaru Bezpečnost firmy ČEZ Iva Kubáňová.
Dukovanská elektrárna je v provozu tři desetiletí. Má instalovaný výkon 2040 megawattů a při plném provozu pokrývá pětinu celkové spotřeby elektřiny v ČR. Ve druhé polovině minulého roku ale její produkce podstatně klesla kvůli mimořádným odstávkám. Způsobeny byly tím, že při prověrce dokumentace byly nalezeny nekvalitní rentgenové snímky svarů a odborníci museli svary začít kontrolovat znovu.
V Dukovanech kvůli tomu od 19. září do 28. prosince fungoval jen jeden z jejích čtyř jaderných reaktorů. Koncem roku se podařilo obnovit dodávky proudu v jednom z odstavených bloků a další blok energetici zprovozňují v těchto dnech.
vst ktp