Společnost Simacek facility předložila osvědčení provádění služeb v režimu důvěrné. To ale podle ÚOHS neodpovídalo skutečnosti, což mělo vliv na posouzení kvalifikace v tendru, protože prokázání významné služby s požadavkem na stupeň utajení minimálně důvěrné bylo součástí zadávacích podmínek.

"Osvědčení bylo vystaveno Magistrátem města Brna a naše společnost neměla důvod pochybovat o správnosti údajů v něm uvedených. Dále zdůrazňujeme, že jsme doložené osvědčení nijak nepozměnili ani nefalzifikovali, pouze jsme předložili osvědčení vystavené Magistrátem jako naším dlouhodobým smluvním partnerem," napsal ČTK jednatel společnost Petr Kotásek.

Podle něj firma nesprávnost údajů v osvědčení nezavinila. "Jsme toho názoru, že se naše společnost správního deliktu nedopustila. S ohledem na to, se proto budeme bránit proti tomuto rozhodnutí Úřadu správní žalobou u Krajského soudu v Brně," dodal Kotásek.

Na blacklistu veřejných zakázek je aktuálně osm firem. Na seznamu byla ještě počátkem listopadu 2015 UPC Česká republika. Telekomunikační společnost UPC Česká republika, s.r.o. uváděla v jedné z veřejných zakázek nepravdivé informace. Od ÚOHS dostala pokutu 400.000 korun. Tříletý trest firmě už vypršel.

Podle Lenky Novákové z advokátní kanceláře LZ Legal byla představa státu taková, že rejstřík bude představovat další významný nástroj, který zadavateli veřejné zakázky umožní větší kontrolu dodavatelů přihlášených do soutěže. "Vzhledem ke skutečnosti, že tato sankce je ukládána výjimečně, domnívám se, že původní záměr tento rejstřík nenaplnil. Můžeme jen doufat, že má na dodavatele podávající nabídky alespoň odstrašující efekt," uvedla Nováková.

vrn jpt