Podmínky pro export z Česka považuje 77 procent exportérů za stabilní, což je meziroční nárůst o čtyři procentní body. K oživení exportu firmám letos nejvíce pomohla vyšší poptávka a růst zakázek (70 pct.), nový obchodní partner (58 pct.), nová technologie do výroby (40 pct.) a intervence ČNB v neprospěch koruny (39 pct). Více než třetina exportérů se ovšem nejvíce obává právě o budoucí vývoj koruny.

Kroky ČNB k oslabení koruny vnímá pozitivně 53 procent firem, na 27 procent podniků počínání centrální banky nemá vliv a 17 procent firem vnímá intervence negativně. "Oslabování kurzu koruny Českou národní bankou původně ohlášené k ukončení v roce 2016 bude - dle vyjádření budoucího guvernéra ČNB (Jiřího) Rusnoka - pravděpodobně pokračovat i v roce 2017, rozhodující bude míra inflace. Dá se tedy předpokládat, že se exportérům bude za jinak stejných podmínek dařit i v nejbližších dvou letech," uvedl Pavel Krista z GfK Czech.

Za poslední rok se zvýšil počet firem, u kterých se zlepšila ekonomická situace. Pro 48 procent exportérů se situace vyvinula k lepšímu, u 38 procent je podobná té před 12 měsíci. Přes polovina (56 pct.) podniků zvýšila objem výroby, 50 procent zvýšilo objem investic, třetina nabrala nové zaměstnance a 31 procent firem zvýšilo platy.

Pro naprostou většinu exportérů jsou klíčovými trhy stále země EU, jejich význam dokonce mírně stoupl. Druhou nejvýznamnější exportní destinací je Rusko. Ubylo ale firem, které tam vyváží. Stejně tak ubylo firem vyvážejících do Číny, Jihovýchodní Asie a Jižní Ameriky.

Pouze 24 procent vývozních firem se v nejbližších 12 měsících chystá rozšířit export do více zemí, než kam vyváží nyní. Kromě EU lákají vývozce trhy v Severní Americe, Číně, Jihovýchodní Asii a Blízkého a Středního východu. V příštích 12 měsících očekávají exportéři další poklesu objemu exportu do Ruska. Nejdůležitější současnou destinací i největší budoucí příležitostí zároveň je podle výsledků průzkumu Německo.