I po zlepšení zůstává rating země ve spekulativním, tedy neinvestičním pásmu a agentura investice do dluhopisů země hodnotí jako vysoce spekulativní. Kyperská vláda rozhodnutí Moody's přivítala.

Agentura ocenila, že vláda uskutečnila kroky, díky kterým se má letos primární rozpočet dostat do přebytku. Očekává také, že poměr veřejného dluhu k hrubému domácímu produktu se příští rok stabilizuje. Díky rekapitalizaci problémových bank se má stabilizovat i finanční sektor země. Ekonomický výhled Kypru však stále zůstává slabý a zemi nadále ohrožuje rostoucí objem špatných úvěrů.

Minulý měsíc zlepšila o jeden stupeň na B+ rating Kypru také agentura Standard & Poor's, napsala agentura AP.

Kypr se loni v březnu kvůli své bankovní krizi dohodl s mezinárodními věřiteli na záchranném úvěru v celkovém objemu deset miliard eur (277 miliard Kč). V rámci dohody země musela zabavit část vkladů v kyperských bankách a zredukovat svůj přebujelý bankovní sektor. Úvěrový program, na kterém se podílejí ostatní země eurozóny a Mezinárodní měnový fond (MMF), má za úkol stabilizovat finanční systém země, zajistit ozdravení veřejných financí a podpořit oživení ekonomiky z krize.

Úvěrový rating je důležitý pro investory, protože jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost splacení úvěru správně a včas. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a je pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky. Pokud je rating, jako v případě Kypru, ve spekulativním pásmu, nemohou do dluhopisů daného subjektu investovat velcí institucionální investoři, jako penzijní fondy.