ČEZ uvedl, že lidé letos zatím nejvíce reklamují měření (105 podání) a smlouvy (65 podání). Následují například reklamace záloh nebo žádosti o odpuštění dluhu.
"V mnoha případech pomoci nemůžeme. Někteří lidé si průběžně nekontrolují svou spotřebu elektřiny či plynu a začnou se o stav věcí zajímat až poté, co obdrží vyúčtování a mají doplácet," řekl ombudsman ČEZ Josef Sedlák. Podle něj jde často až o desítky tisíc korun. "První myšlenka lidí je, že za vše může chyba měřícího zařízení. V drtivé většině případů je však následně prokázáno, že zařízení měří správně," uvedl Sedlák. Dodal, že se naopak často ukáže, že si zákazník při samoodečtech snižoval ve dvou po sobě následujících letech spotřebu a třetí rok se mu tyto "úspory" sečtou. V případě, že ombudsman vyhodnotí podnět jako oprávněný, vyzve příslušnou složku ČEZ ke sjednání nápravy.
Zhruba polovina zákazníků kontaktuje ochránce práv přes internet. Nejvíce letošních podnětů, 163, pak dorazilo ze středních Čech.
ČEZ má ombudsmana od 1. října 2009. Byl první energetickou firmou, která tento institut pro své zákazníky zřídila. Ombudsman je nezávislý na dceřiných společnostech Skupiny ČEZ a je podřízen přímo generálnímu řediteli firmy.