"Vzhledem k tomu, že společnost má víc peněz než potřebuje, a protože majitelé na rozdíl od Warrena nejmou multimiliardáři, měla by správní rada zvážit u těchto akcií vyplacení smysluplné roční dividendy," uvádí se ve Wittově návrhu. Witt použil stejný výraz jako Buffet, který akcionáře označuje za majitele.

Buffett se zatím vyjádřil. Jeho majetek se odhaduje na 58,2 miliardy dolarů a podle časopisu Forbes je čtvrtým nejbohatším člověkem na světě. Buffett kontroluje v Berkshire třetinu akcií s hlasovacími právy.

Buffett už dlouho tvrdí, že podnik může generovat vyšší výnosy prostřednictvím akvizic a dalších investic. V roce 2011 akcionářům řekl, že cena akcií by mohla klesnout, pokud by se firma rozhodla vyplatit dividendu. Požaduje rovněž, aby měla firma hotovostní rezervu 20 miliard USD.

"Naši akcionáři jsou dnes mnohem bohatší, než by byli, kdybychom peníze použité na akvizice použili místo toho na zpětný odkup akcií nebo na dividendy," uvedl Buffett ve svém ročním dopise v březnu 2013. "I když velké transakci typu BNSF budou vzácné, jsou v oceánu ještě nějaké velryby," dodal. Železniční společnost BNSF koupila Berkshire Hathaway v roce 2010 a Buffett akvizici tehdy označil za zlatý hřeb roku.

Berkshire Hathaway loni zvýšila zisk téměř o třetinu na rekordních 19,5 miliardy dolarů. Tržby podniku loni stouply o více než desetinu na zhruba 182 miliard dolarů.

Skupina ovládá více než 80 dceřiných společností, které podnikají v různých odvětvích, například v maloobchodě či pojišťovnictví. Vlastní rovněž významné podíly v řadě známých firem, jako je Coca-Cola, IBM anebo American Express. Buffett si díky svým úspěšným investicím vysloužil přezdívku "věštec z Omahy".