Německý trh díky dceřiné společnosti Strojimport Wiesbaden tvoří více než 50 procent obratu skupiny. Dalším významným trhem je Polsko, kam Strojimport dodal tři velké stroje mateřské společnosti TOSHULIN.

"Do Rakouska jsme prostřednictvím naší dceřiné společnosti Strojimport GesmbH Wien dodali několik konzolových frézek z produkce TOS Olomouc," uvedl Otépka.

Příjem nových obchodů firmy podle něj ovlivňuje prohlubující se útlum investiční aktivity v zemích Evropské unie.

Strojimport nahrazuje tento výpadek orientací na další teritoria, jako je Afrika, konkrétně Alžírsko, s dodávkou obráběcích center z produkce Tajmac Zlín a pak dále na teritoria jihovýchodní Asie s dodávkou montážních vrtaček z produkce firmy Weiler Holoubkov do Indonésie a Thajska a dále Jižní Ameriky s dodávkami do Chile a Brazílie.

"Záměrem firmy do budoucna je rozšířit portfolio nabízených výrobků o další nové komodity, jako je například důlní technika či zemědělské stroje pro trhy Afriky, Jižní Ameriky a jihovýchodní Asie. Skupina Strojimport plánuje pro rok 2014 navýšit obrat cca o pět procent," dodal Otépka.

Strojimport byl v roce 2009 zprivatizován firmou Toshulin z Hulína na Kroměřížsku. Toshulin, který se zabývá především výrobou svislých soustruhů, vyhrál výběrové řízení na privatizaci Strojimportu, v němž stát držel 99,22 procenta akcií. Na začátku roku 2009 transakci schválila vláda a Toshulin zaplatil za Strojimport 121,4 milionu korun.