Apokalypsa nad Ukrajinou: 7 otázek a odpovědí kolem sestřeleného letu MH17!

Autor: vk, simao - 
19. července 2014
05:00

298 pasažérů, 298 mrtvých. Bilance pádu letadla Boeing 777 malajsijských aerolinií nad Ukrajinou je děsivá. Tahle tragédie však vyvolává řadu otázek. Na některé odpovědi jsou, na některé si budeme muset počkat. Vznikají však nejrůznější teorie. A některé pořádně divoké!

Kdy přesně došlo k tragédii?

Ve čtvrtek se letadlo Boeing 777 odlepilo ve 12:15 z letiště v Amsterdamu, doletět mělo do Kuala Lumpur. Vezlo 298 lidí, pád nepřežil nikdo. Ihned se vyrojili otázky, co se s letadlem stalo. Technická závada byla záhy vyloučena, letadlo sestřelili! Proruští separatisté hází vinu na Kyjev, Kyjev (a s ním celá západní Evropa) na radikály. Dispečeři ztratili s letadlem kontakt ve 14:15, po dvou hodinách letu.

Co se stalo během letu MH17?Co se stalo během letu MH17? | Infografika Blesk

Proč taková apokalypsa?

Trosky letadla přitom dopadly do polí poblíž východoukrajinské obce Grabovo. Zdejší výjevy připomínají apokalyptickou scénu. V trávě tam leží rozervané kusy boeingu a rozházená těla. Některá takřka nedotčená, jiná těžce nekompletní. Mráz běhá po zádech i při pohledu na osobní věci cestujících - na trávě tu leží dětská knížka, lístek z parkoviště nebo hrací karty, které měly ukrátit dlouhý let do malajsijské metropole.

Mnoha obětem padajícím z rozervaného letounu proud vzduchu strhl oblečení. Místní obyvatelé říkají, že těla padala z oblohy jako kusy hadru, řada obětí však také zůstala připoutaná bezpečnostními pásy ke zbytkům sedaček.

Podle záchranářů dopadly trosky a těla na plochu o rozloze 10 až 15 čtverečních kilometrů. Zdá se, že pilot se nepokoušel o nouzové přistání, protože stroj se nejspíš roztrhl už během letu. A dolů pak padaly jednotlivé kusy. 

Kam se poděly černé skříňky?

Černé skříňky zůstaly zatím stále patrně na ukrajinském území. Budou předány ukrajinské vládní komisi, oznámil v kyjevské televizi v pátek večer ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin. Zařízení, které zaznamenává datovou a hlasovou komunikaci posádky, by tak měla putovat ke členům komise - tedy zástupcům Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO), odborníkům z Nizozemska a Malajsie a expertům z USA, kde byl letoun vyroben. Rusko mezitím ústy ministra Sergeje Lavrova popřelo, že by chtělo skříňky převzít.

Kdo všechno zemřel?

Na palubě letu MH17 nebyli čeští turisté. Potvrdilo to ministerstvo zahraničí, jenže tady dobré zprávy končí. Nejvíce zemřelo Nizozemců - 189. 15 členů posádky stejně jako dalších 29 lidí na palubě pocházelo z Malajsie, 27 z Austrálie. Zastoupeni jsou i Britové (10), Němci a Belgičané (4), prezident Obama potvrdil, že ví o jednom Američanovi. A dále: 12 Indonésanů, 3 Filipínci, 1 Kanaďan, 1 Novozélanďan. Mezi cestujícími bylo 78 dětí a 3 miminka...

Kdo je viníkem a čím se střílelo? 

"Varovali jsme vás - nelétejte na "naše nebe"! šokoval po zřícení boeingu šéf proruských separatistů Igor Strelkov. Všechny stopy zatím vedou k němu. Bývalý plukovník ruské armády už obsadil pro Moskvu Krym, zajal členy OBSE na Ukrajině (mezi nimi i Čecha J. Přerovského) a teď to vypadá, že dostal další úkol…

Strelkov zřícení boeingu spokojeně okomentoval na sociální síti VKontakte (ruská obdoba Facebooku), protože si myslel, že se jedná o ukrajinské vojenské letadlo AN-26. Na řadě serverů se objevily snímky konvoje, převážejícího krátce před tragédií – údajně ve čtvrtek kolem půl druhé – na místo protiletadlový systém BUK. A právě tato raketa podle svědků sestřelila malajsijský boeing!

Máme tu krasavici: Jsou odposlechy pravé?

Celý raketový systém byl umístěn na náklaďáku, který doprovázely tři tanky, dvě obrněná vozidla a náklaďák plný ozbrojenců se zapřaženým těžkým kulometem. Ukrajinci rovněž tvrdí, že Rusové v noci potají převezli rakety zpět na své území... Rusové to odmítli. Ukrajinská rozvědka SBU však publikovala sérii odposlechů, které údajně dokazují převoz ruské raketové techniky. 

Údajný telefonát mezi agentem ruské vojenské rozvědky s krycím jménem Chmuryj (vlastním jménem Sergej Petrovskij) se zástupcem povstalců s krycím jménem Burjat ze čtvrtka 17. července, zachycený SBU:

Burjat: "A kam máme tu krasavici naložit, Nikolajeviči?

Chmuryj: "Kterou? Tamtu?" Burjat: "Ano, ano, tu, co jsem přivezl. Jsem už v Doněcku." Chmuryj: "Je to ta, na kterou myslím?"

Burjat: "Ano, ano. Buk, Buk." Chmuryj: "Je na tahači?" Burjat. "Ano, je tam. Musíme ji někde vyložit, abychom ji schovali."

Chmuryj: "Je i s posádkou?" Burjat: "Ano, s posádkou." Chmuryj: "Nikde ji neschovávejte, sama tam hned odjede. Pochopils?"

Další části odposlechů, jejichž pravost se těžko dokazuje, pojednává přímo o sestřelení letadla. To chce nyní řešit i Rada bezpečnosti OSN. Na jejím mimořádném zasedání to včera pořádně vřelo. Velvyslankyně USA se pustila do Ruska za to, že údajně dodávalo zbraně proruským separatistům. Ruský velvyslanec Vitalij Čurkin poté odmítl tlak vyvíjený na vyšetřování, které podle něj musí být nestranné.

Jaká teorie je nejdivočejší? Letadlo vezlo mrtvé cestující

Mezitím se objevují všemožné konspirační teorie. Jednu sestavili sami separatisté. Podle jejich doněckého šéfa Girkina-Strelkova byli cestující před katastrofou už několik dní po smrti! "Ti lidé umřeli před několika dny," uvedl. V troskách letadla prý bylo objeveno neobvyklé množství léčiv a krevních derivátů. "Podle očitých svědků byla mnohá těla bez krve, jako by krev tělo opustila dlouho před katastrofou. Místní také upozorňovali na značný zápach, počasí přitom nebylo nijak zvlášť teplé," upozornil a dodal, že piloti byli naopak určitě živí, protože kabina prý byla po dopadu na zem zalitá jejich krví... 

czrus ( 20. července 2014 17:25 )

VONA TA VLADA SASTRELILA TO LETADO , ABY MOHLA armada NATO prit na pomoc , povstalci vrazdi fasistou , vojaci Ukrainy normalni UTIKAJI , fasisty umiraji povstalcy beru im zbrani techniku tanki bvpecka . Ukrajinský expert: nejsou důkazy toho, že Boeing byl sestřelen http://czech.ruvr.ru/news/2014_07_20/Ukrajinsky-expert-nejsou-dukazy-toho-ze-Boeing-by l-sestrelen-6922/

lipno ( 20. července 2014 13:14 )

To by nemuseli odkaz upravit, aby NEBYL funkční!

cipisek134 ( 20. července 2014 08:38 )

.abcd.abcd.: Konečně rozumný příspěvek.

123automobil ( 20. července 2014 07:25 )

123automobil ( 20. července 2014 07:20 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud