Tohle je recept i pro vaše děti! Ke čtení je doprovodíte s Ježkem Bodlinkou

Autor: red, idh - 
25. března 2025
11:17

Nádherně ilustrované příběhy o Ježku Bodlinkovi, které napsala v Londýně žijící česko-britská novinářka a spisovatelka Tereza Hepburn Anteneová, jsou o statečnosti, síle přátelství a umění pomáhat.

Vyprávění o ježkovi, který má jednu nožičku kratší, a tak si s ním ostatní bodlináči nechtějí hrát, ale nejsou jen milými příběhy. Jsou to dětské knihy trochu jinak: Obohacené o předem připravené otázky pro děti i dospělé, které mají napomoci navodit diskusi. Bodují ve Velké Británii, v Česku nedávno vyšla už druhá ze zatím tří v sérii. Knihy doprovázejí obrázky oblíbeného britského ilustrátora Mikea Phillipse.

Dobrodružství ježečka Bodlinky pro malé i velké milovníky ježků, kteří chtějí vidět svět laskavýma očima. Dobrodružství ježečka Bodlinky pro malé i velké milovníky ježků, kteří chtějí vidět svět laskavýma očima. | Fragment

Pokud byste o ježcích věděli tolik, co tvůrci knih, bylo by vám hned jasné, že nejen že milují poznávání všeho nového, ale že jsou také moc dobří v tom, jak se dostat do průšvihu. Možná proto umí Bodlinka pomáhat ostatním, kteří také řeší nějaké trable. Na své cestě parkem tak zažívá nejen řadu dobrodružství, ale skamarádí se i se zvířátky, která jsou jeho přirození nepřátelé, nebo která by mohla být jeho svačinou. No řekněte, kdo by nechtěl mít za kamaráda největšího žížaláka v historii všech žížal, Pepu, nebo kočku Fusekli, která je víc dlouhá než široká?

A co víc – rady dala Bodlinkovi do vínku jeho milovaná Babička Ježková. Koneckonců, babičky mají speciální místo v dětských srdcích – nejen, že s dětmi rády čtou knížky a pečou jim k tomu lahodné buchty, ale také se s nimi umí zachumlat do deky a povídat si. A právě to je podle Terezy Hepburn Anteneové na dětských knížkách to nejdůležitější – diskutovat o tom, co se čte. K tomu mají pomoci psychologické a coachingové otázky pod čarou na každé stránce, které připravil autorčin manžel John Hepburn, dětský psycholog, se svým týmem.

Dobrodružství ježečka Bodlinky pro malé i velké milovníky ježků, kteří chtějí vidět svět laskavýma očima. Dobrodružství ježečka Bodlinky pro malé i velké milovníky ježků, kteří chtějí vidět svět laskavýma očima. | Fragment

Tím, že jsou pod čarou, nijak ve čtení neruší a děti nebo rodiče si mohou vybrat, zda je použijí, či nikoliv. Je ale zcela jisté, že vás děti odpověďmi na řadu z nich překvapí a možná, že překvapíte i sami sebe! To ale není zdaleka všechno… Obě prozatím v Česku vydané knihy byly také součástí výzkumu o biblioterapii na University College London, který se zabýval vlivem a dopady čtení na psychiku a emoce dětí. Výzkum prokázal, že jsou knížky unikátní právě předpřipravenými otázkami. Pokud se knížka totiž jen nečte, ale rodiče nebo učitelé vedou také s dětmi o tom, co se čte diskusi, tak poté čtení velmi výrazně snižuje pocity strachu a úzkosti – velmi rychle se také dozvíte, co si děti myslí, co cítí nebo jaké například zastávají hodnoty.

Navíc to napomáhá dětem orientovat se v neznámých situacích, které možná ještě nezažily a najít na ně řešení. Jako dospělí často zapomínáme, že se děti nenarodily s návodem na život. Knížky nejen pro milovníky ježků každého věku jsou tak zárukou, že se k nim vaše děti (stejně jako vy) budou vracet. A to je dobře i proto, že ve Velké Británii, ale i u nás ježků velmi rychle ubývá a potřebují naši pomoc! Není bez zajímavosti, že se za kanálem La Manche knížky čtou i v řadě škol, kde se pak děti daleko více zajímají o to, jak jim pomoci.

Tereza Hepburn Anteneová

Ježek Bodlinka (2022)

Ježek Bodlinka a mazaná kočka (2024)

V originálu: Spikey (2021), Spikey and the Caterpillar Sausage Cat (2023) • Překlad: Tereza Hepburn Anteneová • Počet stran: 72 a 104 • Vydavatel: Fragment

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi