Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 21°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Recenze: Děvčata z Firefly Lane jdou životem ruku v ruce, přidáte se k nim rádi

Autor: Ivan D. Hladík - 
26. února 2023
05:00

Tuhle knihu si prostě zamiluje každá žena, která má nebo by chtěla mít fajn kámošku na celý život. Od Kristin Hannah se ke každé takové snáší hřejivý a emotivní příběh o trvalém přátelství Tully a Kate. Projděte se s nimi od jejich dospívání v 70. letech, kdy se poprvé setkaly a spřátelily, až po jejich dospělý život, kdy čelí výzvám kariéry, manželství a mateřství.

Píše se rok 1974 a čtrnáctiletá Kate se už smířila s tím, že ve škole patří mezi vyvrhele a musí se obejít bez přátel. To se však rázem změní, když se naproti přes ulici přistěhuje Tully, „nejúžasnější holka na světě“. Obě se cítí osamělé, přestože každá jinak, společné tajemství je ale sblíží a brzy mezi nimi vznikne přátelství na život a na smrt. Nebojácná, extrovertní Tully je pravým opakem uzavřené, přemýšlivé a nesmělé Kate, jako kamarádky ale dokážou držet při sobě v dobrém i zlém.

Tři desetiletí, dvě kámošky, jeden ďábelský příběh. To je seriál Cesta svatojánských mušek. Tři desetiletí, dvě kámošky, jeden ďábelský příběh. To je seriál Cesta svatojánských mušek. | Netflix

Léta plynou, z dívek se stávají ženy a jejich životy, v nichž se zrcadlí proměny americké společnosti a popkultury, se přehoupnou do dospělosti. Ctižádostivá Tully chce dobýt svět a všem (v první řadě své nepřítomné matce) dokázat, že za něco stojí, kdežto Katiny touhy jsou mnohem skromnější. Zůstanou kamarádkami i poté, co se každá rozhodne vydat vlastní cestou, na níž pro tu druhou nezbývá příliš místa? Obstojí jejich přátelství ve zkoušce času a překoná všechny nesnáze, nedorozumění a drobné i větší zrady? Román Děvčata z Firefly Lane na prostoru více než třiceti let mapuje vztah dvou zcela rozdílných žen, které však – snad právě díky vzájemným odlišnostem – pojí nesmírně silné pouto.

Jednou ze silných stránek této knihy, která přesvědčila i producenty Netflixu již k dvěma řadám seriálu s názvem Cesta svatojánských mušek, je charakteristika Tully a Kate – obě jsou chybující a také složité. Tully je ctižádostivá a cílevědomá, ale také nejistá a zranitelná, zatímco Kate je z nich dvou přízemnější a praktičtější, ale bojuje s pocity nedostatečnosti a žárlivosti. Jejich kontrastní osobnosti se vzájemně doplňují a jejich pouto je znovu a znovu zkoušeno, ale nakonec se ukáže jako nezlomné.

Podívejte se na upoutávku seriálové verze:

Video  Tři desetiletí, dvě kámošky, jeden ďábelský příběh v seriálu Cesta svatojánských mušek (Firefly Lane). • VIDEO  - Netflix, idh
Video se připravuje ...

Hannah, známá tvůrkyně knih nejen pro ženské čtenářky, píše poutavě a čtivě, její živé popisy oživují prostředí i postavy. Kniha také skvěle zachycuje atmosféru a kulturu různých období, kterými se zabývá, od kultury hippies v 70. letech až po rozmach 90. let. Příběh ale zachází hlouběji, zabývá se nenásilně tématy, jako je přátelství, láska, ztráta a odpuštění, a Hannah je zpracovává s citem a nuancemi. Emocionální hloubka knihy jistě ve čtenářích vyvolá odezvu a nechá je přemýšlet o síle trvalého přátelství.

Jednou z mála výtek ke knize by mohlo být to, že děj je poněkud předvídatelný. Kniha je navíc poměrně rozsáhlá a některé pasáže mohou působit pomalu nebo se opakovat. Celkově ale titul nabízí dojemný příběh, který oslavuje trvalé pouto ženského přátelství. Ačkoli se nejedná o nový příběh, co se týče zápletky nebo témat, je to dobře napsaný a procítěný román, který jistě zatahá za nitky emocí v srdci čtenářů, kteří mají rádi příběhy založené na charakterech.

Hodnocení: 90 %

Kristin Hannah

Děvčata z Firefly Lane

Počet stran: 456

Vydavatel: Argo, 2022

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi