Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Oblačno 7°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Ať žijí duchové! zvolali malí i velcí poprvé před 45 lety, když rytíř Brtník okusil Alpu

Autor: Ivan D. Hladík - 
20. listopadu 2022
17:00

Letní, veselý, plný songů, jež nelze dostat z hlavy. Takový je dodnes film Ať žijí duchové!, premiéru měl před 45 lety. Přinesl spoustu příležitostí pro mladé herce i tvůrce a hlavně sdělení, že s láskou a humorem je život krásnější.

I kdyby režisér Oldřich Lipský (1924–1986) nebyl autorem kultovních komedií (třeba „Čtyři vraždy stačí, drahoušku“), do filmové síně slávy by jej uvedl dětský smích. Pro malé i větší diváky natočil Tři veterány (1983) a o šest let dříve snímek, který oslavil 45 let od své premiéry 11. listopadu. Ať žijí duchové!, o partě dětí, jenž o prázdninách zvelebují hradní zříceninu s pomocí nadpřirozených bytostí pod vedením ducha rytíře Brtníka z Brtníku (Jiří Sovák, 1920–2000).

Rytíř Brtník z Brtníku s dcerkou Leontýnkou (Dana Vávrová) a šéfem dětské party Jendou (Jiří Procházka). Rytíř Brtník z Brtníku s dcerkou Leontýnkou (Dana Vávrová) a šéfem dětské party Jendou (Jiří Procházka). | Bontonfilm, NFA

„Pro mě to jsou nádherné vzpomínky. Když jsme film točili, bylo to velké dobrodružství,“ řekl Blesku před časem Jiří Procházka (59), tehdy 13letý představitel hlavní klukovské role Jendy. „Na place jsme se sešli s úžasnými lidmi, bylo to nezapomenutelné,“ souhlasila i Dana Vávrová (†41), představitelka ducha Leontýnky, jíž bylo v době natáčení teprve devět let. Ze snímku, který měl být původně výhradně oslavou pionýrů, se tak stala komedie plná kouzel filmových i pohádkových, jimiž baví stále.

Soudruhům agitka nevyšla

I současnými dětmi oblíbená komedie měla být původně stoprocentní agitka o pionýrech angažovaných ve zvelebovací Akci Z, plná dobové ideologie. Původní námět Jiřího Melíška (†83), připravený mimo jiné pro herce Antonína Jedličku (†70), do finálního scénáře velmi výrazně přepsal Zdeněk Svěrák (86). I když některé drobnosti musely být zachovány, nakonec v době tuhé normalizace vznikl apolitický a srozumitelný příběh pro děti.

Scénku před samoobsluhou si zahrál Vlastimil Brodský se svou tehdy devítiletou dcerou Terezou. Scénku před samoobsluhou si zahrál Vlastimil Brodský se svou tehdy devítiletou dcerou Terezou. | Bontonfilm, NFA

Malí herci, velká esa

Ve svých prvních rolích se ve snímku objevila řada jmen, která se proslavila až v budoucnu. V partě dětí okusili filmový svět herci Petr Vacek (57) a Tereza Brodská (54) nebo choreograf, režisér a spoluautor úspěšného muzikálu Dracula Richard Hes (†50). Svou druhou větší úlohu zde měl Tomáš Holý (†21), hlavní part éterické Leontýnky si zahrála Dana Vávrová (†41), která později jako režisérka prorazila i v Německu. Ale zajímavá jména byla i mezi dospělými, kteří nebyli vidět. Třeba dublem za Jiřího Sováka byl Petr Jákl starší (80). A pro skladatele Jaroslava Uhlíře (77) byli „duchové“ prvním filmem, do nějž skládal hudbu.

Víte, že… …nejmladšího člena dětské party si zahrál Jiří Brož, chlapec vyrůstající v dětském domově, jehož poté adoptoval herec pražského Divadla na Vinohradech Vladimír Krška (†74)? • …hrad rytíře Brtníka z Brtníku byl ve skutečnosti Krakovec nedaleko Rakovníka? • …film byl letos nově digitalizován a s úspěchem uveden v letních kinech po celém Česku?

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi