Neděle 11. června 2023
Svátek slaví Bruno, zítra Antonie
Oblačno, bouřka 24°C

Dávej ber podruhé: Kamarádi do deště otevřeli Brooklyn před 30 lety a objevili Krainovou

Autor: Ivan D. Hladík - 
10. října 2022
14:42

Už nepinglují ani netaxikaří, v pokračování kinohitu známého i ústřední skladbou ‚Dávej, ber‘ pro mladé Michal a Tomáš provozují diskotéku Brooklyn. Jejich další souboj s vychytralým Kadlecem a jeho kumpánem Burešem si diváci nenechali ujít poprvé před 30 lety ve filmu, který na výsluní mezi české celebrity vynesl Simonu Krainovou (49).

Jako by mezi oběma příběhy uplynulo desetiletí. Filmy s názvem Kamarád do deště přitom dělí jen čtyři roky, každý ale vznikal ve zcela jiných podmínkách. První byl uveden v normalizačním roce 1988, druhý měl premiéru roku 1992, 1. října před 30 lety. Režisér Jaroslav Soukup (75) divákům zkraje 90. let nabídl hned dvojí pokračování svých hitů, Discopříběh 2 (1991) a další akci Michala a Tomáše v tom s podtitulem Příběh z Brooklynu.

Kamarádům do deště Michalovi (Sagvan Tofi) a Tomášovi (Lukáš Vaculík) zasáhne do života femme fatale Ivana (Simona Krainová). Kamarádům do deště Michalovi (Sagvan Tofi) a Tomášovi (Lukáš Vaculík) zasáhne do života femme fatale Ivana (Simona Krainová). | Blesk, Renata film

„Už první scénář byl psaný vybraným hercům přímo na tělo. Kromě Lukáše a Sagvana také Karlu Augustovi,“ prozradil režisér, který pak měl přichystaný scénář i pro třetí díl Kamarádů, když zemřel Karel Augusta (†62). Bez Kadlece se režisér rozhodl nepokračovat. U dvojky mu prý ale trochu zatopil Vaculík u dvojky. Ke scénáři měl výhrady. Nakonec však i dobrodružství hrdinů v počátcích českého kapitalismu spatřilo světlo světa a opět bylo hitem. Dočasně. Dnes už ani jeden z filmů mladé diváky nenadchne, pro jejich rodiče ale zůstávají připomínkou doby, v níž dospívali. A také toho, že s opravdu dobrým kamarádem se dá zvládnout každý problém.

Připomeňte si 'smdesátkové' Dávej, ber:

O čem kamarádi vyprávějí

Kamarádi Michal Sudek (Sagvan Tofi, 58) a Tomáš Mráz (Lukáš Vaculík, 60) provozují diskotéku Brooklyn. Zrovna v době, kdy podvodník Kadlec (Karel Augusta, †62) opouští vězení, o místo servírky v podniku se uchází atraktivní Ivana (Simona Krainová). Michal je následně obviněn ze znásilnění, v baru se objevují drogy. Kadlec a jeho zeť Bureš (Andrej Hryc, †71) ještě neřekli poslední slovo a svým rivalům to chtějí spočítat!

Kamarádům do deště Michalovi (Sagvan Tofi) a Tomášovi (Lukáš Vaculík) zasáhne do života femme fatale Ivana (Simona Krainová). Kamarádům do deště Michalovi (Sagvan Tofi) a Tomášovi (Lukáš Vaculík) zasáhne do života femme fatale Ivana (Simona Krainová). | Blesk, Renata film

Krainovou zachránila Ljuba Krbová

Teprve 19letou krásku Simonu Krainovou si režisér vybral z modelek agentury Czech models, byť neměla žádné zkušenosti před kamerou. Její postavu ve filmu, herecký projev a dialogy, nakonec zachránila herečka Ljuba Krbová (64). Krainovou mluvící výrazným ostravským přízvukem předabovala. Stejně jako o rok dříve v Discopříběhu 2 namluvila postavu Lucie (Veronika Kánská, 55). Hlas Krbové totiž působil jemněji a díky svému umu a profesionalitě obě postavy pozvedla.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa