Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno 22°C

Macbeth ovládl Hrad: „Každý někdy pocítí touhu pustit se za zlem,“ věří režisér

Autor: red, idh - 
2. července 2022
12:15

Hlavní postava shakespearovské tragédie odhalila své plány před prvními diváky v Královské zahradě Pražského hradu těsně před prázdninami. Macbeth zahájil další sezónu Letních shakespearovských slavností. V premiéře ho následují Koncert pro Mr. Shakespeara a Sen noci svatojánské.

Přestože by se napětí před úvodní premiérou Macbetha dalo krájet, atmosféra v zákulisí byla natěšená. Herci už se nemohli dočkat diváků. Noční zkoušky byly náročné, a fakt, že budou představení začínat ve 20:30, kdy je venku ještě světlo, si nikdo nedovedl představit. Výjimkou je Lenka, která není na Letních shakespearovských slavnostech nováčkem.

Macbeth je téměř denně až do 17. července k vidění v Královské zahradě Pražského hradu, v hlavních rolích s Markem Němcem a Lenkou Krobotovou. Macbeth je téměř denně až do 17. července k vidění v Královské zahradě Pražského hradu, v hlavních rolích s Markem Němcem a Lenkou Krobotovou. | LSS, Pavel Hejný

V roce 2015 si Krobotová zahrála roli paní Kapuletové v Romeovi a Julii, o čtyři roky později alternovala s Petrou Špalkovou Hermionu v Zimní pohádce. V letošní premiéře hraje po boku Marka Němce Lady Macbeth. „Je to nádherná role v jedné z nejlepších Shakespearových her, kterou prostě nešlo odmítnout. Temnota té postavy je herecky velmi lákavá, protože každý z nás má v sobě temné stránky a démony, ale hledá hranice, co to je se nebát, a kdy a jak dát věcem volný průchod. Na takovou výzvu se těším. Navíc mě láká i velké jeviště a venkovní prostor,” řekla o své roli.

„Macbeth byl první titul, který mě napadl, když jsem dostal od LSS nabídku na režii. Z celého Shakespearova díla je mi tato hra nejbližší. Uvědomil jsem si, že není tak zajímavé sledovat něčí cestu vzhůru, ale mnohem víc mě fascinuje cesta na dno a temná zákoutí lidské duše. A každý někdy pocítí touhu pustit se za lákadlem zla,” přibližuje svůj výběr režisér Jakub Krofta. Lenka Krobotová byla jeho první režijní volbou. „Teprve k ní jsem hledal odpovídajícího představitele Macbetha. Jsem šťastný, že nabídku přijal právě Marek Němec. Myslím, že dohromady tvoří úžasně autentický a silný pár, který diváky dokáže pořádně vyděsit!”

Macbeth je téměř denně až do 17. července k vidění v Královské zahradě Pražského hradu, v hlavních rolích s Markem Němcem a Lenkou Krobotovou. Macbeth je téměř denně až do 17. července k vidění v Královské zahradě Pražského hradu, v hlavních rolích s Markem Němcem a Lenkou Krobotovou. | LSS, Pavel Hejný

A čarodějnice? „Ty tam musí být! V naší inscenaci jsou to muzikantky, provokatérky – inscenace je tak trochu jejich koncertem. Texty čarodějnic jsou částečně zhudebněny a interpretovány za živého doprovodu saxofonu, klarinetu, violoncella a bicích. Naše čarodějnice chtějí hlavně provokovat, aby se svět otáčel a nezastavil se na místě. A to se jim v případě Macbetha podaří. Jestli to skončí dobře nebo špatně, to už je jim nejspíš dost jedno, hlavně aby nebyla nuda,“ dodává režisér Krofta.

Už v dramaturgii hry je zakotven fakt stmívání, které paralelně s představením probíhá, atmosféra se stává čím dál tím temnější, tak jak se příběh tyrana propadá do temné noci. Kromě něj se na jevišti Letních shakespearovských slavností z šera vyloupnou i reprízy magické komedie Bouře, Zimní pohádky nebo Hamleta.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi