Úterý 18. června 2024
Svátek slaví Milan, zítra Leoš
Oblačno 25°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Proč jim zabili otce a jaká děsivá tajemství skrývá jejich dům odhalí Zámek a klíč

Autor: Ivan D. Hladík - 
18. dubna 2022
08:00

Jsou knihy, které si zaslouží výjimečné provedení. Zámek a klíč mezi ně patří plným právem. Teď příběh přichází za českými čtenáři ve své velkolepé verzi, do níž se zkrátka zamilujete.

Poté, co jim zavraždili otce, vracejí se děti Zámkovi i s matkou do jeho rodné usedlosti – na Klíčov. Matka Nina utápí svůj žal v lahvi vína a nevšímá si, že s Klíčovem není cosi v pořádku. Nachází se zde příliš mnoho zamčených dveří i příliš mnoho nezodpovězených otázek. Starší děti, Tyler a Kinsey, se rovněž těžce vyrovnávají s otcovou ztrátou. Jen nejmladší syn Bóďa si rychle najde novou kamarádku žijící v prázdné studni a zábavu při hledání klíčů. Ale nic není takové, jak se zdá, a některé dveře by měly zůstat navždy zavřené. Uznávaný autor hororových románů Joe Hill vytvořil strhující temnou fantasy plnou zázraků, které ohromující kresbou vdechl život Gabriel Rodriguez. Napínavý příběh pojednává o kouzelných klíčích, strastech dospívání, rodinných tajemstvích i o zármutcích a ztrátách.

Jsou knihy, které si zaslouží výjimečné provedení. Zámek a klíč mezi ně patří plným právem. Teď příběh přichází za českými čtenáři ve své velkolepé verzi, do níž se zkrátka zamilujete. Jsou knihy, které si zaslouží výjimečné provedení. Zámek a klíč mezi ně patří plným právem. Teď příběh přichází za českými čtenáři ve své velkolepé verzi, do níž se zkrátka zamilujete. | Comics Centrum

Zámek a klíč je fascinující příběh od první stránky. Ihned vás uchvátí ilustrace Gabriela Rodrigueze, který ovládá mysl čtenáře hravými i děsivými obrazy. V první řadě jde ale o příběh Joe Hilla, strhující, plný zvratů, emocí, ale i laskavosti a tradičních hodnot, jakou je třeba přátelství. „Osudy členů rodiny Zámkových, jež se po tragickém úmrtí otce uchýlí na rodinnou usedlost v malebném prostředí fiktivního městečka Lovecraft v Nové Anglii, stihly od roku 2008, kdy spatřil světlo světa první díl komiksu, zaujmout miliony komiksových fanoušků. A díky Netflixu se jejich rodina ještě více rozrostla,“ připomíná Václav Dort, šéf Comics Centra, které knihu vydává. To, co však seriál nemohl postihnout a plně rozvinout, si čtenáři užijí na stránkách souborného vydání původní komiksové série v luxusní velkoformátové verzi.

„Obří výtisk čítající úctyhodných 1024 stran potěší svého nového majitele nejen všemi šesti svazky původní série, ale také novou předmluvou samotného autora, galerií alternativních obálek a dalšími bonusy, kupříkladu rozšířeným přehledem kouzelných klíčů. Jednotlivé výtisky budou číslovány,“ uvádí Comics Centrum a jeho šéfredaktor Václav Dort doplňuje: „Jako obvykle jsme znovu zrevidovali veškeré texty a začistili grafickou stránku. Fanoušci nás prosbami o tuto ‚kolosálku‘ už velmi dlouho doslova bombardují, ale popravdě se na ni těšíme i my sami. A do budoucna nevylučujeme samozřejmě ani vydání dalších příběhů z úžasného světa Zámku a klíče.“

Prolistujte si ukázku komiksu:

Jestli tento kousek z edice Kolosální knihy nakonec opravdu spatří světlo světa, o tom (jako obvykle u těchto exkluzivních kousků) rozhodují samotní čtenáři svými předobjednávkami. všichni zájemci na ně mají čas ještě do 8. května, ale už teď je jisté, že kniha by měla na konci června těšit své první držitele. A kohokoli, kdo pootevře vstupní dveře Klíčova, byť jen na škvírku. Dílo obou autorů, jimž zdatně dláždí cestu překladatel Jan Kantůrek, dokáže doslova pohltit čtenářovu mysl a ovládnout jeho fantazii, s níž pak příběhy zrozené stránkami komiksu ještě dlouho pokračují v jeho hlavě. Zámek a klíč nemá hranice – věkové, genderové, ani tvůrčí. Ve vaší knihovně pak bude vzácným hostem, k němuž se budete opakovaně vracet, protože tímhle dobrodružstvím prostě chcete procházet znovu a znovu. Kniha vás už teď vítá v městečku Lovecraft, jehož obyvatelem vás bude bavit být.

Kdo jsou autoři?

Joe Hill, vlastním jménem Joseph Hillstorm King (*1972), je synem proslulého spisovatele Stephena Kinga. Jeho první knihou byla úspěšná sbírka Bobby Conroy vstává z mrtvých a jiné příběhy. Kromě Zámku a klíče a minisérie Plášť (kterou Comics Centrum vydalo pod názvem Plášť: Deluxe), napsal několik hororových románů, kupříkladu Černá krabice, Rohy, Vánoční říše nebo Ohnivý muž. Je držitelem řady cen, mj. British Fantasy Award, Bram Stoker Award, ceny Williama L. Crawforda pro autory fantasy a dalších.

Gabriel Rodriguez, vlastním jménem Gabriel Rodriguez Pérez (*1976), je chilský architekt a komiksový výtvarník, který se proslavil zejména svou prací na úspěšné komiksové sérii Zámek a klíč. Za svou práci na komiksech byl dvakrát nominován na Eisnerovu cenu a byl několikrát oceněn na Festival Internacional del Cómic de Santiago.

Hodnocení: 100 %

Joe Hill & Gabriel Rodriguez

Zámek a klíč, Kompendium

Vydavatel: Comics Centrum, 2022

Počet stran: 1024, plnobarevných

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi