Pátek 21. června 2024
Svátek slaví Alois, zítra Pavla
Oblačno, bouřka 30°C

Recenze: Nedokončená vražda není nasáklá krví, spíše tradicí britské detektivky

Alan Markby za svou policejní kariéru dokázal odhalit hodně případů. Ale některé také zůstaly bez odpovědí. Jedním z nich je dvě desítky let starý případ pohřešované Rebeccy...
Alan Markby za svou policejní kariéru dokázal odhalit hodně případů. Ale některé také zůstaly bez odpovědí. Jedním z nich je dvě desítky let starý případ pohřešované Rebeccy...  (Autor: MOBA, idh)
Autor: Ivan D. Hladík - 
24. května 2021
06:00

Dvacet let starý zločin. Sešlí vyšetřovatelé a šestá akce inspektorky Jess Campbellové a komisaře Iana Cartera. I to je Nedokončená vražda spisovatelky Ann Grangerové, autorky s citem pro postavy i tradičně dobrou anglickou detektivku.

Alan Markby za svou policejní kariéru dokázal odhalit hodně případů. Ale některé také zůstaly bez odpovědí. Jedním z nich je dvě desítky let starý případ pohřešované Rebeccy Hellingtonové, která odjela na víkend navštívit rodiče, a od té doby ji nikdo neviděl. Když se k Markbymu dostane informace, která vrhá na její zmizení docela nové světlo, roztáčí se tím kolotoč událostí, které ovlivní život nejen Markbymu a jeho ženě Meredith, ale také komisaři Carterovi a inspektorce Campbellové, kteří se na vyšetřování případu podílejí. Kam Rebecca před dvaceti lety odjela? Co se jí stalo? A proč se nové důkazy vynořují až po tak dlouhé době?

Hned v úvodu je třeba si říct, komu je kniha Ann Grangerové určena a kdy je dobré ji otevřít. Je pro všechny, kdo mají rádi poklidné rozplétání záhad, kdo rádi vidí „za“ hlavní příběh a do životů jeho aktérů. Je pro chvíle, kdy si chcete jako čtenář odpočinout od knih, z nichž tryská krev proudem a brutální násilí je obsahem každé druhé věty. Nedokončená vražda vás odmění nádechem ‚christieovské‘ klasiky, esencí ryzí anglické detektivky jemně vložené do stránek, kterým však nechybí napětí a chuť se do nich ponořit. Natolik, že dvojici Jess Campbellová a Ian Carter budete chtít vzít pod svou střechu, do své knihovny, a poznat i jejich další případy.

Překlad knihy má na svědomí Petra Procházková a hned navazuje dalším dílem stejné autorky, tentokrát z viktoriánské éry, s názvem Nezvyklý zájem o mrtvoly. Zůstaňme ale ještě v současnosti, kdy máme možnost pozvolna překonávat drobné i výraznější momenty vedoucí k odhalení Nedokončené vraždy. Daří se to i díky skvěle vykresleným postavám a prostředí, zcela ve službách vyprávění. Grangerová rozhodně ví, jakou hru má se čtenářem rozehrát, aby jej zaujala. Pokud je kniha vaším prvním setkáním s její tvorbou, můžete si být jisti, že je to zároveň začátek nového knižního přátelství, jemuž rádi propadnete.

Hodnocení: 80 %

Ann Grangerová

Nedokončená vražda

Vydavatel: MOBA, 2021

Počet stran: 344

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi