Neděle 24. leden 2021
Svátek slaví Milena, zítra Miloš
Oblačno, sněžení 2°C

Zemřel disident a písničkář Svatopluk Karásek: Jen před pár měsíci podstoupil operaci srdce

Autor: ČTK, ČTK - 
20. prosince 2020
15:36

Ve věku 78 let v neděli zemřel písničkář, evangelický duchovní a bývalý poslanec Svatopluk Karásek. Informaci serveru Echo24.cz potvrdil dokumentarista, disident a Karáskův přítel Jiří Fiedor. Za totality byl Karásek perzekvován a část života strávil v exilu. "Nenechal se ničím zlomit," řekl Fiedor. V září Karásek postoupil operaci srdce.

Karásek vystřídal v životě řadu škol a profesí. Původně navštěvoval zahradnickou školu v Děčíně, později vinařskou školu v Mělníku a po prvním neúspěšném pokusu o přijetí na teologii pracoval v kladenských dolech. Později se dostal na teologickou fakultu Univerzity Karlovy a po ukončení studií začal působit v roce 1968 jako kněz. Komunistický režim mu ale po třech letech odebral státní souhlas k výkonu duchovenské činnosti.

Následně Karásek pracoval jako správce depozitáře na hradě Houska. Tehdy se sblížil s prostředím undergroundu kolem kapely The Plastic People of the Universe. "Tenkrát jsme mysleli, že bolševik tu bude napořád, a tak jsme chtěli žít aspoň jako svobodní v nesvobodném státě," říkal v minulosti sám Karásek. Pro přátele začal dělat zpívaná kázání, ačkoli se sám za hudebníka nepovažoval.

Svými písněmi a vztahy s undergroundem si proti sobě ještě více poštval totalitní režim. V roce 1976 byl odsouzen v procesu s The Plastic People of the Universe k osmi měsícům za údajné výtržnosti a nemravné písně. Přesto se komunistické moci nezalekl a stal se mimo jiné jedním ze signatářů Charty 77. Poté byl ještě několikrát ve vyšetřovací vazbě a v roce 1980 pod nátlakem Státní bezpečnosti (StB) i s manželkou a třemi dětmi odcestoval z republiky.

"Nesmírně jsem si ho vážil za jeho postoj za minulého režimu. Žil svobodně a čestně. A jeho názory se odrážejí i v jeho písních," uvedl dnes Fiedor. "Takoví lidé by měli být pro nás příkladem. Je to pro českou kulturu i český společenský život velká ztráta," dodal.

Po sametové revoluci v roce 1989 přijížděl Karásek opakovaně do Česka a v roce 1997 se vrátil natrvalo. Stal se opět farářem a také sám či se skupinami Pozdravpámbu a Svatopluk vystupoval. Kromě hudebních alb vydal řadu publikací s církevní tematikou, sbírek písňových textů a kázání.

Video Václav Klaus o listopadu ´89: Havel prezidentem? To snad ne, zhrozil jsem se tenkrát - redakce Blesk

Vihulsy ( 31. prosince 2020 17:29 )

Jo ták,tak von to prej mjel bejt dýzydent,něco jako ten Hawela,nebo ten Magor Jyrouz?Ápropo,tejť dávaly f TýVý ten fylm ,,Bóny á klyt",prej to bil oudajně režymem zakázanej 1.díl tý hawlofskí épopeje ,,Votcházení".

ellaella ( 21. prosince 2020 21:37 )

Nefňukej a nežaluj, učitelko.
Pokud na vypatlance, jako jsi ty, působím směšně, pak je mi velkým potěšením! Myslím, že o tvoji lítost zde nikdo nestojí, tu si šetři pro sebe.

ellaella ( 21. prosince 2020 21:33 )

Kvok!

coci ( 21. prosince 2020 11:02 )

Další z příběhů opravdového člověka, udělejte mu pomník a pojmenujte po něm zahradnickou akademii v Mělníku.

Cenzorova_matka ( 21. prosince 2020 10:56 )

Smutná zpráva pro výrobce kořalky

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud