Pátek 30. července 2021
Svátek slaví Bořivoj, zítra Ignác
Polojasno 29°C

Úzkosti a jejich lidé: Backman vás opět dostane v příběhu „za příběhem“

Úzkosti a jejich lidé: Backman vás opět dostane v příběhu „za příběhem“.
Úzkosti a jejich lidé: Backman vás opět dostane v příběhu „za příběhem“.  (Autor: OneHotBook, Host, Blesk)
Autor: Ivan D. Hladík - 
8. června 2020
11:07

Muž jménem Ove, Tady byla Britt-Marie, Medvědín… ne, Fredrika Backmana opravdu není třeba představovat. Ale zmínit každou jeho novinku, to je jiná! Úzkosti a jejich lidé jsou další z nich a opět chytí za srdce. Pokud Backmana umíte vnímat.

Buď lže jeden, nebo všichni. Někdo ví, kde se ten pachatel skrývá… Úzkosti a jejich lidé je naprosto bláznivá komedie o skupince rukojmích zajatých při prohlídce bytu. Neúspěšný bankovní lupič se uvnitř zamkne s přehnaně nadšeným realitním makléřem, dvěma morousy závislými na nákupech v IKEA, jedním potměšilým multimilionářem, smutnou starou paní, ženou v pokročilém stadiu těhotenství, otravným chlápkem a králičí hlavou. Nakonec to lupič vzdá a všechny propustí, ale když pak dovnitř vpadne policie, byt je… prázdný. V následné sérii zmatených výslechů všichni vylíčí svou verzi událostí a před čtenářem vyvstane klasická detektivní záhada: Jak se lupiči podařilo utéct? Proč všichni tak zuří? A hlavně — co se to dnes se všemi děje?

Pusťte si ukázku z audioknihy:

„Vy ste ňákej vtip?“ (Už jen to, že skutečně neřekla „to je ňákej vtip“, ale rovnou se zeptala „vy ste ňákej vtip?“, svědčí o nedostatku respektu mladší generace vůči starším kriminálním živlům.) Individuum jí věnovalo zklamaný rodičovský pohled, zahrozilo pistolí a přistrčilo jí lísteček se slovy: „Tohle je loupež! Dejte mi 6 500!“ London se zamračila a odfrkla: „Šest a půl tácu? Nevypadly vám tam dvě nuly? A kromě toho, my jsme bezhotovostní pobočka, to jako chcete vykrást bezhotovostní pobočku?“ – Tak zní ukázka z nového díla švédského mistra pera Fredrika Backmana (39), knihy Folk med ångest, tedy Úzkosti a jejich lidé.

Fredrik Backman (*1981) pochází ze Stockholmu, pravidelně píše sloupky do švédských novin a na svůj blog. Jeho prvního románu Muž jménem Ove (2012; česky 2014) se jen ve Švédsku prodalo přes sedm set tisíc výtisků a práva byla prodána do více než třiceti zemí. Fredrik Backman (*1981) pochází ze Stockholmu, pravidelně píše sloupky do švédských novin a na svůj blog. Jeho prvního románu Muž jménem Ove (2012; česky 2014) se jen ve Švédsku prodalo přes sedm set tisíc výtisků a práva byla prodána do více než třiceti zemí. | Henric Lindsten

Stockholmský rodák, který stále píše sloupky do novin a na svůj blog, vás opět chytne a nepustí. Napumpuje do vás dojetí i optimismus, radost i obyčejné hřejivé lidské emoce. V audioknižní podobě za vydatné pomoci hlasového génia Otakara Brouska ml. (63) pod taktovkou olomouckého mistra hlasové režie Michala Bureše (44). Ten má, mimochodem, na svém kontě také zmíněného Muže jménem Ove, jenž získal cenu Audiokniha roku 2014.

Ti všichni tentokrát přinášejí vyprávění o jedné nevydařené loupeži. Ale především o síle rodiny, o potřebě blízkosti dalšího člověka, o lásce mezi partnery, rodiči a dětmi. O pochopení… Kdepak, Backman to nemá úplně jednoduché, s námi čtenáři. Jeho styl, tak milovaný mnohými z nás, je totiž třeba umět číst. V případě audioknihy poslouchat nebo spíše – naslouchat. V jeho knihách totiž vždy existuje jakýsi druhý plán, příběh za příběhem. Pitoreskní postavičky, vyhrocené situace a absurdní okolnosti jsou jen nástrojem k odhalení naléhavých a přitom obyčejných součástí života každého z nás, až při odkrývání dalšího vývoje Backmanových příběhů jen udiveně a fascinovaně toužíte po dalších slovech a stránkách. „Tak takhle to je!“ říkáte si.

Anotace knižního vydavatele, brněnského Hostu, že „Úzkosti a jejich lidé je naprosto bláznivá komedie“, není tak úplně pravda. Jistě, příběh je plný bláznivých situací, ale ve čtenáři neznalém Backmanova díla může vzbudit dojem, že má kniha „jen“ bavit. Její poslání tkví však v něčem jiném. Stejně jako ve svých předchozích knihách, i tady Backman na postavách, jež dokonale ilustrují tak povědomé a živoucí bytosti, rozehrává celou škálu osudů. Některých komických, jiných bolestných. Jeho souputníkem ve vyprávění je pak Otakar Brousek ml., který beze zbytku využívá nejen svůj vypravěčský potenciál, ale i každou hlásku příběhu. Posouvá jej výš, abstraktním tvarům Backmanových slov dodává nové barvy.

„Backmanovy lidské komedie jsou působivé a dojemné; chytnou vás za srdce, protože na pozadí veškeré výřečnosti zrcadlí bolest z toho, že žijeme jako stíny těsně pod povrchem,“ napsal o knize švédský deník Göteborgs-Posten a není třeba k tomu cokoli dodávat. Zkrátka nalistujte, spusťte „play“ v audioknižní aplikaci a nechte se opět provést příběhem, který vás zasáhne. Ostatně, věřím, že tuto audioknihu nevidíme / neslyšíme naposledy. Je jasným kandidátem na Audioknihu roku.

Hodnocení: 100 %

Fredrik Backman

Úzkosti a jejich lidé

Čte: Otakar Brousek ml.

Režie: Michal Bureš

Délka nahrávky: 9 hodin 30 minut

Vydavatel: OneHotBook, 2020

Vydavatel knihy: Host, 2020

Počet stran: 360

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa