Pátek 17. září 2021
Svátek slaví Naděžda, zítra Kryštof
Zataženo, déšť 22°C

Ondřej Brousek (38) je Vyvolávač deště v soudním sporu, který chce vyhrát!

Ondřej Brousek (38) je Vyvolávač deště v soudním sporu, který chce vyhrát za každou cenu!
Ondřej Brousek (38) je Vyvolávač deště v soudním sporu, který chce vyhrát za každou cenu!  (Autor: OneHotBook, Blesk.cz)
Autor: Ivan D. Hladík - 
1. října 2019
08:00

Ondřej Brousek (38) není jen český herec, hudebník, skladatel a režisér. Je taky právník, který bojuje s mocnou korporací o práva umírajícího Donnyho. Je Rudym Baylorem. Je poprvé hlasem úspěšného knižního thrilleru. Zapněte si Vyvolávače deště.

Rudy Baylor studuje posledním rokem práva na univerzitě v Memphisu. V klubu, kde se scházejí nesolventní důchodci, získává své první dva klienty. Paní Birdie chce vydědit svá vnoučata a děti, které ji zanedbávají. A pak je tu rodina Blackových. Jejich syn Donny má leukemii a umírá, přestože by mu transplantace kostní dřeně mohla zachránit život. Pojišťovna ji ale odmítá zaplatit, ač Blackovi poctivě platili zálohy. Rudy se rozhodne soudní spor za každou cenu vyhrát, ale bojuje proti mocné korporaci… Takový je obsah příběhu Vyvolávač deště, který se, jak vydavatel jeho audioknižní verze připomíná, stal roku 1997 předlohou filmu režiséra Francise Forda Coppoly (80) s Mattem Damonem (48) a Dannym DeVitem (74) v hlavních rolích. Je ale mnohem víc.

Pusťte si ukázku z audioknihy:

Především nečekaně vynikajícím startem Ondřeje Brouska (38) v audioknižním světě. Prostě ho posluchače baví poslouchat. Jeho styl vyprávění jde na ruku příběhu tak, jako by mezi sebou uzavřeli spojenectví, z něhož těží především posluchač. Brousek dokáže zaujmout, strhnout i v klidnějších částech knihy. Když interpretuje ženské hrdinky, především stařenky, dokáže to bez pitvoření, bez toho, že by to posluchače rušilo nebo mu to přišlo úsměvné. Brousek zkrátka působí, jako by za sebou měl desítky nahrávek. Grishamově vyprávění dává rozměr, který nutně musí ocenit každý, kdo si jej pustí do uší.

Styl vyprávění Ondřeje Brouska (38) jde na ruku příběhu tak, jako by mezi sebou uzavřeli spojenectví, z něhož těží především posluchač. Styl vyprávění Ondřeje Brouska (38) jde na ruku příběhu tak, jako by mezi sebou uzavřeli spojenectví, z něhož těží především posluchač. | OneHotBook, Blesk.cz

Příběh sám je, jak jinak, z právnického prostředí, což by mohlo znít poněkud nudně, kdyby jej nevytvořil John Grisham (64). Znalým netřeba připomínat, že americký spisovatel a zároveň absolvent studia účetnictví a práva, svými vždy napínavými tituly z tohoto nejasného světa umí překvapit. I naprostý právnický laik porozumí tak vzdálenému vesmíru plnému lží, falše a podrazů, v němž skuteční lidé tápou a nejspíš se ho i trochu bojí. A mají proč, stejně jako mladý Rudy Baylor, který musí čelit nejen velké firmě s drahými právníky, ale i nepřízni osudu a postav, které potkává na své cestě do dospělého života.

Audioknihou Vyvolávač deště si vydavatel OneHotBook upevňuje svoji pozici cenami potvrzeného nejvýraznějšího vydavatele mluvených knih v Česku. Zejména právě pro cit, s kterým ladí každý svůj titul – od grafické úpravy obalu, přes režiséra, kterým tentokrát je Michal Bureš (43), mimo jiné držitel ocenění Audiokniha roku 2014 za titul Muž jménem Ove (Fredrik Backman, 38). A zdaleka nekonče u interpreta. Vyvolávač deště je tak dalším skvělým dílkem, které si zaslouží pozornost a nejlepší hodnocení naprosto přirozeně, stejně, jako plyne příběh mladíčka Rudyho Baylora.

Hodnocení: 100 %

John Grisham

Vyvolávač deště

Délka nahrávky: 17 hodin 21 minut

Režie: Michal Bureš

Interpret: Ondřej Brousek

Zobrazit celou diskusi
Další videa