Recenze: Temnota na okraji města vás znovu strhne do úžasného světa Stranger Things

Po prvním knižním prequelu, loňském Temném experimentu odehrávajícím se v roce 1969, přichází další. Zve do let 1977 a 1984. A do detektivní akce, která nadchne i nefanoušky seriálu Netflixu.  (Autor: Fobos, INT)
Autor: Ivan D. Hladík - 
16. května 2020
19:34

Po prvním knižním prequelu, loňském Temném experimentu odehrávajícím se v roce 1969, přichází další. Zve do let 1977 a 1984. A do detektivní akce, která nadchne i nefanoušky seriálu Netflixu.

Vánoce, Hawkins, 1984. Policejní náčelník Jim Hopper touží po jediném – chce strávit klidné první Vánoce s Eleven, ale ta má jiné plány. A otázky. Proč Hopper před lety odjel z Hawkinsu? Co to znamená „Vietnam“? A proč nikdy nezmínil New York? Tak začíná příběh o jisté události v New Yorku – posledním velkém případu před tím, než se všechno změnilo… Léto, New York City, 1977. Hopper se vrací z Vietnamu a začíná znovu. Malá dcerka, pečující manželka a zbrusu nová práce detektiva NYPD mu návrat do civilního života značně usnadňují. Navíc se objeví záhadní federální agenti a zmocní se složek o brutálních vraždách. Hopper bere věci do vlastních rukou a riskuje všechno, aby odhalil pravdu.

David Harbour (45) je americký herec známý především díky roli Jima Hoppera v hororovém seriálu Stranger Things.David Harbour (45) je americký herec známý především díky roli Jima Hoppera v hororovém seriálu Stranger Things. | Fobos, INT

Na čtenáře pak na stránkách novinky z fascinujícího světa Stranger Things čeká doslova a do posledního písmene (či mezery) každé stránky skvělý detektivní příběh. Ten si užije i knihomol, který zatím neviděl jediný záběr z úspěšného seriálu platformy Netflix, jenž se snad letos dočká osmi nových epizod ve čtvrté řadě. Knihy se po Gwendě Bondové (44) zhostil Adam Christopher McGechan (42), rodák z Aucklandu na Novém Zélandu. Od roku 2006 žije s manželkou a píše coby Adam Christopher v Anglii. Temnota na okraji města je jeho čtvrtým titulem vydaným u nás, a pokud i předchozí jsou dobré jako tato, stojí za to si jeho jméno připomenout a pamatovat.

Teď je ale čas přenést se skrze stránky druhého doplňujícího prequelu do Hopperovy chaty, již ze seriálu známe. Je tu útulno, teplo a na povrch vycházejí dávno zapomenuté vzpomínky. Čtenář se tak brzy stává jejich posluchačem, stejně zaujatým, jako sama Eleven. Tohle je ale Hopperovo sólo. Nedozvíme se o něm sice tolik, kolik bychom možná chtěli, ale dozvíme se dost. Kdo je ten muž, kterého jsme si tak oblíbili na obrazovce? Jaký je jeho příběh? Ne právě přívětivý, tím spoilery končí! Těžké je vždy představovat knihu, aniž smíte prozradit byť jen nástin zásadních událostí. Tentokrát o to více, oč zajímavé a příjemné je postupně je odhalovat a nořit se do nich.

Připomeňte si zatím poslední řadu seriálu v upoutávce:

Video Upoutávka třetí řady seriálu Stranger Things, který vypustila internetová televize Netflix ve čtvrtek 4. července 2019. • VIDEO - Netflix

Text knihy vás nenechá na pochybách, že jste v knihkupectví zvolili dobře. Je svižný, akční, od první stránky si čtenáře plně získá. Odehrává se před jeho očima – jako na obrazovce. Jako byste měli možnost být štábem další série a sami volit úhel pohledu kamery a atmosféru scény. Zkrátka vás ho baví číst, cítit a žít. Stranger Things je prostě fenomén, jemuž fanoušci neodpustí jedinou odchylku od dokonalosti. Těžko říct, nakolik jsou tím svázáni i autoři prequelů, svoji práci ale odvádějí dobře. Temnotu na okraji města do své sbírky přidáte s radostí. Stojí za to.

Hodnocení: 85 %

Adam Christopher

Temnota na okraji města

Vydavatel: Fobos, 2020

Počet stran: 408

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud