Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 21°C

Joker: 50 odstínů šílenství Joaquina Phoenixe (44) vás připraví o klidný spánek

Autor: Ivan D. Hladík - 
4. října 2019
09:30

Na filmovém festivalu v Benátkách dal na frak Marhoulovu Nabarvenému ptáčeti. Mluví se o něm jako o jasném Oscarovém favoritovi. Mluví se i o strhujícím výkonu představitele hlavní role, o dokonale ztvárněném šílenství a o neklidu, který Joker vyvolává. A všechno je to pravda.

Zkrachovalý komediant Arthur Fleck (Joaquin Phoenix) se dlouho pohybuje na tenké hranici mezi realitou a šílenstvím. Jednoho dne se ve svém obleku klauna potuluje po ulicích Gotham City a dostává se do konfliktu s brutálními zloději. Pomalu se roztáčí spirála událostí dosahující hrozivých rozměrů. Všemi opuštěný Fleck se začne čím dál více propadat do hlubin šílenství a postupně se mění v ikonu zločinu, kterou svět brzy bude znát pod jménem Joker. Od 3. října i v českých kinech.

Zkrachovalý komediant Arthur Fleck (Joaquin Phoenix) se stává Jokerem od 3. října i v českých kinech. Zkrachovalý komediant Arthur Fleck (Joaquin Phoenix) se stává Jokerem od 3. října i v českých kinech. | Vertical Ent.

Předně – zapomeňte na chvíli na veleúspěšné komiksové trháky plné efektů, barevných záblesků, hlášek… Joker je v podstatě komorní příběh jednoho člověka ukrývajícího v sobě bezpočet podob šílenství. Teď jde o to, které a kdy se proderou na povrch. Vyprávění podkreslené (jak jinak) skvělým soundtrackem islandské hudebnice Hildur Guðnadóttirové (37), jejíž práci už známe ze seriálů V pasti (2016 a 2018), Černobyl (2019) nebo filmu Tom of Finland (2017), se začíná odvíjet nenápadně a přitom hrozivě. Začíná smíchem Arthura Flecka. Smíchem, který vás rozruší (nezaměňte za slovo ruší). Nejprve má divák tendenci se smát. Pak neví, kam se dívat, aby nakonec pocítil onen neklid a strach. Už vás má, Joaquin Phoenix (44) zaťal drápy.

Podívejte se na upoutávku a rozhovory k filmu:

Video  Zkrachovalý komediant Arthur Fleck (Joaquin Phoenix) se stává Jokerem od 3. října i v českých kinech. • VIDEO  - Vertical Ent.
Video se připravuje ...

Herec se s rolí nadřel nejen proto, že kvůli ní shodil téměř 25 kilogramů, a vážil tak v době natáčení kolem 50 kilogramů. Nejen proto, že onen děsivý smích vznikl důkladným studiem lidí trpících duševní poruchou způsobující nekontrolovatelné výbuchy smíchu i pláče. Phoenix dal postavě Jokera to, co nikdo před ním. Nemá ale smysl srovnávat jeho výkon s tím, jaký předvedl roku 2008 Heath Ledger (†28) ve snímku Batman: Temný rytíř. To byl úplně jiný film a Ledger měl mnohem méně prostoru, přesto za Jokera posmrtně získal Zlatý globus i Oskara. Další nejspíš čeká na Phoenixe.

Podařilo se mu totiž zahrát všechny odstíny šílenství snad každým pórem kůže, každým svalem či nervovým zakončením. Jelikož podstatnou část filmu jeho tvář zakrývají líčidla, nemohl si roli odbýt jen mimikou. Právě v jeho pohybech, v jeho sebemenších projevech, divák přímo cítí mrazivou atmosféru, která předznamenává zlom, po němž podivínský týpek ze sousedství přestane být oním Arthurem a přerodí se ve ztělesněné zlo. „Arthur je chlápek něco jako ‚Budu tím, kým chceš, abych byl. Budu se chovat slušně, nastoupím do autobusu, potichu si sednu a na nikoho nepromluvím‘ a tak dále.‘ Ale stejně jako se to má se psem, který snáší kopance od svého pána, i pro Arthura bude jedno ‚pro tentokrát‘ tím posledním,“ vysvětluje Phoenix. „Vždy měl v nitru část, která se snažila být k sobě upřímná, přímá k tomu, v koho se mění. Skrz vyprávění ji vidíme, kousek po kousku, prodírat se k povrchu.“

Zkrachovalý komediant Arthur Fleck (Joaquin Phoenix) se stává Jokerem od 3. října i v českých kinech. Zkrachovalý komediant Arthur Fleck (Joaquin Phoenix) se stává Jokerem od 3. října i v českých kinech. | Vertical Ent.

Další důležitou součástí filmu je kamera a výtvarná stránka inspirovaná 70. a 80. lety. Tlumené a jindy výrazné barvy, stylizace kostýmů, kdy v jednotlivých scénách vidíme oblečení typické pro tu éru a zároveň obyčejné lidi v současném oděvu. To vše pak působí v jakémsi „nesourodém souladu“ s pojetím Jokerova příběhu, jak ho chtěl režisér Todd Phillips (48) odvyprávět. „Miluji složitost Jokera a cítil jsem, že stojí za to prozkoumat na filmovém plátně jeho počátky,“ shrnul svůj zájem o vytvoření díla. Nevynechal připomínku Bruce Waynea, pozdějšího Batmana, ale plnou pozornost věnuje postavě Jokera. Postavě, která probouzí v divákovi soucit, lítost, pochopení, ale také odpor a děs. Joker je právem označován jako výjimečný film a jeden z letošních trháků. S tím se snadno ztotožní každý divák, který i dny poté, co odejde z kina, bude v podvědomí slýchat ten varovný smích – zlo přichází.

Hodnocení: 100 %

Joker

Krimi / Drama / Thriller

Česká premiéra: 3. 10. 2019, Vertical Ent.

USA, 2019, 122 min

Režie: Todd Phillips

Scénář: Todd Phillips, Scott Silver

Kamera: Lawrence Sher

Hudba: Hildur Guðnadóttir

Hrají: Joaquin Phoenix, Zazie Beetz, Robert De Niro a další.

Zobrazit celou diskusi