Recenze: Den, kdy se to stalo, prožívá znovu, raději by však zůstala v kómatu

Emoce, skrytá tajemství, napětí a vskutku strhující příběh, to je nejnovější titul Nualy Ellwoodové, jejíž jméno stojí za to si zapamatovat.  (Autor: Domino)
Autor: Ivan D. Hladík - 
23. května 2019
10:12

Emoce, skrytá tajemství, napětí a vskutku strhující příběh, to je nejnovější titul Nualy Ellwoodové, jejíž jméno stojí za to si zapamatovat. Už proto, že Den, kdy se to stalo se vám zaryje pod kůži.

Šedesát vteřin poté, co se Maggie probere z kómatu, si nepřeje nic jiného, než aby do něj znovu upadla. Aby nemusela žít s vědomím toho, co jí právě oznámila policie: že její dcera Elspeth je mrtvá. Podle policie ji nechala zamčenou v autě, které pak sjelo do řeky a Elspeth se utopila, uvězněná na zadním sedadle. Maggie si vůbec nic nepamatuje. Když však požádá o setkání se svým manželem Seanem, dostane se jí informace, že zmizel. Prý byl naposledy spatřen v den dceřina pohřbu. Co se skutečně tehdy u řeky stalo? Kam se Sean poděl? A proč se Maggie stále nemůže zbavit tušení, že Elspeth je naživu?

Přečtěte si ukázku z knihy:

Den, kdy se to stalo

Autorka novinky, k níž se váže předchozí synopse, Britka Nuala Ellwoodová, je dcerou ceněného novináře a bývalého moderátora stanice BBC Luka Caseya. První své povídky vytvořila už jako teenagerka a psaní pro ni vždy bylo tak přirozené, jako dýchání. „Vyrůstala jsem za zvuků psacího stroje,“ řekla spisovatelka ke svým začátkům. „Jako nejmladší z pěti dětí jsem měla vždy spoustu materiálu díky životním dramatům mých starších sourozenců.“ Svou prvotinou Co zbylo z mojí sestry, mrazivým thrillerem s místy až hororovými prvky, přesvědčila recenzenty deníku Guardian, aby ji přijali jako jednu z nejnadějnějších tváří britské literatury.

Emoce, skrytá tajemství, napětí a vskutku strhující příběh, to je nejnovější titul Nualy Ellwoodové, jejíž jméno stojí za to si zapamatovat.Emoce, skrytá tajemství, napětí a vskutku strhující příběh, to je nejnovější titul Nualy Ellwoodové, jejíž jméno stojí za to si zapamatovat. | Domino

Teď mají i čeští čtenáři možnost ověřit si, zda Ellwoodová není jen „nějaká rychlokvaška“. Odpověď je jasná – není! Den, kdy se to stalo je knihou plnou temnoty a ukrývaných provinění, nenadálých zvratů a překvapení... Od první do poslední stránky nepustí čtenáře ze spárů vynikajícího vyprávění, které do češtiny přeložil Michael Havlen. Perfektně vykreslená postava Maggie působí natolik živě, že čtenář její úzkost cítí téměř fyzicky. A to nemusí být ani matkou dospívající dcery.

Kniha klade řadu otázek, z nichž nejpalčivější je: je Maggie skutečně spolehlivým vypravěčem, když ztratila paměť? Pokud bychom pak měli titul označit jediným slovem, bylo by to dozajista „emoce“. Pocity, jimiž si každého čtenáře Ellwoodová naprosto získává. A nejen pro tuto knihu. Pravděpodobně se v českých knihovnách a v čele zájmu čtenářů může poklidně uvelebit, je očekávána.

Hodnocení: 95 %

Nuala Ellwood

Den, kdy se to stalo

Vydavatel: Domino, 2019

Počet stran: 303

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud