Francouzské divadlo v Praze: Dluh u Shakespeara i Rašilov jako teenager!

Autor: rou - 
10. 5. 2019
08:50

Dnes v pražském Studiu ALTA odstartuje pátý ročník festivalu francouzského divadla Sněz tu žábu. Na otevíracím programu, který je celý zdarma, vystoupí například Pavel Neškudla, který se nedávno objevil v hlavní roli filmu Narušitel. Festival navštíví i úspěšný kanadský dramatik a autor her pro mladé diváky Olivier Sylvestre, v jehož poetické retro komedii Průvodce sexuální výchovou pro nové tisíciletí si zahraje teenagera hledajícího svou (nejen) sexuální identitu třeba Václav Rašilov.

„Tyto otázky jsou palčivé, aktuálnější než kdy dřív, a to nejenom pro dospívající, i když to je věk, kdy jsou tyto otázky nejnaléhavější a nejvíce nás zasahují. Ve 14, 15, 16, 17 letech začne být naléhavé muset se vymezit na všech rovinách: sexuálně, genderově, romanticky, profesně…“ popisuje Olivier Sylvestre, proč se ve svých hrách věnuje i citlivým tématům dospívání.

V inscenaci jeho textu se jako hlavní sedmnáctiletí hrdinové objeví právě Václav Rašilov s Martinem Dusbabou a Gabrielou Pyšnou jako jejich osudovou kamarádkou. Všichni tři v roce 1999 jen pár týdnů před očekávaným koncem světa prožívají první vztahy i jejich komplikace včetně těch spojených se začátkem sexuálního života.

Olivier Sylvestre, který vedle psaní pro divadlo vystudoval i kriminologii, posbíral spoustu prestižních cen také díky specifickému poetickému jazyku, pomocí kterého si drží odstup od současné reality. „Doufám, že to publiku napomáhá nevidět v tom příliš znepokojující ‚zrcadlo‘, že mu to umožňuje zasmát se a dojmout a moci nad tím přemýšlet později, o samotě,“ dodává Kanaďan.

Největším (a nejnákladnějším) hostem letošního ročníku festivalu je francouzský soubor Collectif OS’O s inscenací Timon/Titus. Mladý autorský kolektiv se svérázně zabývá tématem dluhu: ať už se jedná o finanční krizi v EU nebo napjaté emoce s prarodiči, dluh ale vzniká i vůči Shakespearovi, po jehož dvou hrách se inscenace jmenuje.

Po celou dobu festivalu bude k vidění výstava vzniklá z unikátního uměleckého projektu Korespondence, v němž si česká a francouzská umělkyně, které se nikdy se neviděly a navzájem si nerozumí, vyměňují dopisy, audionahrávky či fotky.

Dnes festival odstartuje francouzskou i českou konverzací pro začátečníky a právě divadelně-výtvarným „soubojem“, ve kterém se budou dvě umělkyně inspirovat hereckým doprovodem Pavla Neškudly a jeho francouzského kolegy, večer pak ukončí koncert kapely Vy.

Všechny akce jsou tlumočené nebo přístupné v češtině i ve francouzštině, část programu je zdarma.

Kompletní program najdete na www.sneztuzabu.cz!

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa