Sobota 23. září 2023
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Zataženo 17°C

Francouzské divadlo v Praze: Dluh u Shakespeara i Rašilov jako teenager!

Autor: rou - 
10. května 2019
08:50

Dnes v pražském Studiu ALTA odstartuje pátý ročník festivalu francouzského divadla Sněz tu žábu. Na otevíracím programu, který je celý zdarma, vystoupí například Pavel Neškudla, který se nedávno objevil v hlavní roli filmu Narušitel. Festival navštíví i úspěšný kanadský dramatik a autor her pro mladé diváky Olivier Sylvestre, v jehož poetické retro komedii Průvodce sexuální výchovou pro nové tisíciletí si zahraje teenagera hledajícího svou (nejen) sexuální identitu třeba Václav Rašilov.

„Tyto otázky jsou palčivé, aktuálnější než kdy dřív, a to nejenom pro dospívající, i když to je věk, kdy jsou tyto otázky nejnaléhavější a nejvíce nás zasahují. Ve 14, 15, 16, 17 letech začne být naléhavé muset se vymezit na všech rovinách: sexuálně, genderově, romanticky, profesně…“ popisuje Olivier Sylvestre, proč se ve svých hrách věnuje i citlivým tématům dospívání.

V inscenaci jeho textu se jako hlavní sedmnáctiletí hrdinové objeví právě Václav Rašilov s Martinem Dusbabou a Gabrielou Pyšnou jako jejich osudovou kamarádkou. Všichni tři v roce 1999 jen pár týdnů před očekávaným koncem světa prožívají první vztahy i jejich komplikace včetně těch spojených se začátkem sexuálního života.

Olivier Sylvestre, který vedle psaní pro divadlo vystudoval i kriminologii, posbíral spoustu prestižních cen také díky specifickému poetickému jazyku, pomocí kterého si drží odstup od současné reality. „Doufám, že to publiku napomáhá nevidět v tom příliš znepokojující ‚zrcadlo‘, že mu to umožňuje zasmát se a dojmout a moci nad tím přemýšlet později, o samotě,“ dodává Kanaďan.

Největším (a nejnákladnějším) hostem letošního ročníku festivalu je francouzský soubor Collectif OS’O s inscenací Timon/Titus. Mladý autorský kolektiv se svérázně zabývá tématem dluhu: ať už se jedná o finanční krizi v EU nebo napjaté emoce s prarodiči, dluh ale vzniká i vůči Shakespearovi, po jehož dvou hrách se inscenace jmenuje.

Po celou dobu festivalu bude k vidění výstava vzniklá z unikátního uměleckého projektu Korespondence, v němž si česká a francouzská umělkyně, které se nikdy se neviděly a navzájem si nerozumí, vyměňují dopisy, audionahrávky či fotky.

Dnes festival odstartuje francouzskou i českou konverzací pro začátečníky a právě divadelně-výtvarným „soubojem“, ve kterém se budou dvě umělkyně inspirovat hereckým doprovodem Pavla Neškudly a jeho francouzského kolegy, večer pak ukončí koncert kapely Vy.

Všechny akce jsou tlumočené nebo přístupné v češtině i ve francouzštině, část programu je zdarma.

Kompletní program najdete na www.sneztuzabu.cz!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud