Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, sněžení 4°C

Morálně zkažený Babylon Berlin: Nejdražší německý seriál přichází na české obrazovky

Autor: Ivan D. Hladík - 
18. ledna 2019
09:34

Dekadentní Berlín „prvorepublikové“ éry v seriálu Babylon Berlin už 19. ledna ve 20:00 hodin vstoupí i na obrazovky České televize. Je nejen nejdražším německým seriálem s rozpočtem 40 milionů euro, ale především jedním z nejvýraznějších a nejlepších televizních počinů posledních let.

Berlín v bouřlivých dvacátých letech minulého století – metropole lidí s talentem a ctižádostí, těch, kteří se činí. Pod nablýskaným povrchem však chudý lid usiluje o lepší život. Je to doba organizovaného zločinu a politického extremismu… Už v sobotu 19. ledna ve 20:00 hodin na ČT2 začne příběh Berlína na jaře roku 1929, kdy metropolí zmítají nepokoje. Od ekonomiky po kulturu, od politiky až po podsvětí – všechno je v zajetí hlubokých změn. Spekulace a inflace otřásají základy stále mladé Výmarské republiky. Narůstající chudoba a nezaměstnanost stojí v ostrém kontrastu s výstřelky a požitky velkoměstského nočního života a jeho překypující tvůrčí energií.

Podívejte se na hlavní skladbu a ukázky ze seriálu:

Video  Skladba Zu Asche, Zu Staub z televizního seriálu Babylon Berlin natočeného podle knihy Mokrá ryba. • VIDEO  - Netflix
Video se připravuje ...

Mladý policejní inspektor Gereon Rath (Volker Bruch, 38) z Kolína je převelen do Berlína, aby vyřešil kriminální případ – pornografii šířenou berlínskou mafií. To, co původně vypadalo jako prosté vydírání, se brzy promění ve skandál, který navždy změní Gereonovi i jeho nejbližším spolupracovníkům život. Společně se stenotypistkou Charlotte Ritterovou (Liv Lisa Fries, 28) a partnerem Brunem Wolterem (Peter Kurth, 61) musí Rath čelit propletené síti korupce a obchodu s drogami i se zbraněmi. Záhy se tak ocitá v hlubokém existenciálním konfliktu, rozpolcen mezi loajalitou a touhou po odhalení pravdy. A nám nezbývá než se ptát – kdo je v tomhle příběhu přítel a kdo nepřítel?

Morálně zkažený Babylon Berlin: Nejdražší německý seriál přichází na české obrazovky 19. ledna 2019. Morálně zkažený Babylon Berlin: Nejdražší německý seriál přichází na české obrazovky 19. ledna 2019. | Česká televize, Netflix

Skvělé a mrazivé, popisuje knižní předlohu seriálu magazín Crime Time. Napsal ji německý spisovatel Volker Kutscher (56) a okamžitě s knihami zabodoval. U nás právě letos vychází hned další dvě pokračování příběhů Gereona Ratha, v únoru titul Goldstein a na červen je naplánován Spis Vaterland. Na trhu již jsou Mokrá ryba a Tichý zabiják, knihy vydává nakladatelství MOBA. „Volker Kutscher dokáže brilantně udržet napětí po celé své vyprávění a s výjimečným umem se mu daří zachytit propletenec korupce, vražd a vzestupu nacismu,“ chválí autora Rhein-Neckar-Zeitung a řada dalších kritiků. Ti filmoví a televizní pak pějí chválu na seriál. Nutno říct, že oprávněně.

Seriál Babylon Berlin je fascinující hned z řady důvodů. Za prvé vším, co běžně divák příliš nevnímá – střihem, prací se světlem a kamerou. Pak je tu vynikající hudební složka, pevně uchopená režie a zejména bohatá výprava, jakou si s rozpočtem 40 milionů euro můžete dovolit. Filmaři pro seriál postavili celé ulice, oblékli stovky komparzistů a desítky herců, vybavili reálie… Šperkem je samotné obsazení, kdy pečlivě vybraní představitelé dokonale vdechli život postavám. Pro zajímavost – jednu z nich ztvárnil i Karl Markovics (55), Čechům známý ze seriálu Komisař Rex (1995) nebo filmu Lída Baarová (2016).

Morálně zkažený Babylon Berlin: Nejdražší německý seriál přichází na české obrazovky 19. ledna 2019. Morálně zkažený Babylon Berlin: Nejdražší německý seriál přichází na české obrazovky 19. ledna 2019. | Česká televize, Netflix

Hlavní postava, Gereon Rath, je sice sympaťák, ale vysloveně kladnou postavu byste v Babylon Berlin hledali marně. Všichni nesou na duši šrámy, na svědomí nějakou tu vinu a na rukou něčí krev. Všichni jsou také více či méně vtaženi do soukolí konce 20. a začátku 30. let. Jejich osudy spojuje zločin. Napínavě vyprávěný, s množstvím nečekaných zvratů a situací. Perfektně vystavěná kriminálka baví i ty, kdo o období, v jehož kulisách se odehrává, jindy nemají zájem. Diváci se o tom budou moci přesvědčit už v sobotu 19. ledna od 20:00 hodin na ČT2.

Hodnocení: 100 %

Babylon Berlin

Krimi / Drama / Historický / Válečný

Česká premiéra: 19. 1. 2019, ČT2

Německo, 2017, 12 h 14 min (Minutáž: 16x47 min)

Režie: H. Handloegten, T. Tykwer, A. von Borries

Předloha: Volker Kutscher (kniha)

Scénář: T. Tykwer, H. Handloegten, A. von Borries

Kamera: B. Fischer, F. Griebe, P. Haberlandt

Hudba: Johnny Klimek, Tom Tykwer

Hrají: Volker Bruch, Liv Lisa Fries, Peter Kurth, Matthias Brandt, Leonie Benesch, Severija Janušauskajtě, Lars Eidinger, Misel Maticevic, Fritzi Haberlandt, Karl Markovics a další.

lenny ( 20. ledna 2019 18:04 )

To je bomba dík za tip!

elopapx ( 18. ledna 2019 10:53 )

Proč na Čt2 ? V sobotu je nejhorší tv program z celého týdne, tak konečně aspoň bude na co koukat.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa