Morálně zkažený Babylon Berlin: Nejdražší německý seriál přichází na české obrazovky

Autor: Ivan D. Hladík - 
18. 1. 2019
09:34

Dekadentní Berlín „prvorepublikové“ éry v seriálu Babylon Berlin už 19. ledna ve 20:00 hodin vstoupí i na obrazovky České televize. Je nejen nejdražším německým seriálem s rozpočtem 40 milionů euro, ale především jedním z nejvýraznějších a nejlepších televizních počinů posledních let.

Berlín v bouřlivých dvacátých letech minulého století – metropole lidí s talentem a ctižádostí, těch, kteří se činí. Pod nablýskaným povrchem však chudý lid usiluje o lepší život. Je to doba organizovaného zločinu a politického extremismu… Už v sobotu 19. ledna ve 20:00 hodin na ČT2 začne příběh Berlína na jaře roku 1929, kdy metropolí zmítají nepokoje. Od ekonomiky po kulturu, od politiky až po podsvětí – všechno je v zajetí hlubokých změn. Spekulace a inflace otřásají základy stále mladé Výmarské republiky. Narůstající chudoba a nezaměstnanost stojí v ostrém kontrastu s výstřelky a požitky velkoměstského nočního života a jeho překypující tvůrčí energií.

Podívejte se na hlavní skladbu a ukázky ze seriálu:

Video Skladba Zu Asche, Zu Staub z televizního seriálu Babylon Berlin natočeného podle knihy Mokrá ryba. • VIDEO - Netflix

Mladý policejní inspektor Gereon Rath (Volker Bruch, 38) z Kolína je převelen do Berlína, aby vyřešil kriminální případ – pornografii šířenou berlínskou mafií. To, co původně vypadalo jako prosté vydírání, se brzy promění ve skandál, který navždy změní Gereonovi i jeho nejbližším spolupracovníkům život. Společně se stenotypistkou Charlotte Ritterovou (Liv Lisa Fries, 28) a partnerem Brunem Wolterem (Peter Kurth, 61) musí Rath čelit propletené síti korupce a obchodu s drogami i se zbraněmi. Záhy se tak ocitá v hlubokém existenciálním konfliktu, rozpolcen mezi loajalitou a touhou po odhalení pravdy. A nám nezbývá než se ptát – kdo je v tomhle příběhu přítel a kdo nepřítel?

Morálně zkažený Babylon Berlin: Nejdražší německý seriál přichází na české obrazovky 19. ledna 2019.Morálně zkažený Babylon Berlin: Nejdražší německý seriál přichází na české obrazovky 19. ledna 2019. | Česká televize, Netflix

Skvělé a mrazivé, popisuje knižní předlohu seriálu magazín Crime Time. Napsal ji německý spisovatel Volker Kutscher (56) a okamžitě s knihami zabodoval. U nás právě letos vychází hned další dvě pokračování příběhů Gereona Ratha, v únoru titul Goldstein a na červen je naplánován Spis Vaterland. Na trhu již jsou Mokrá ryba a Tichý zabiják, knihy vydává nakladatelství MOBA. „Volker Kutscher dokáže brilantně udržet napětí po celé své vyprávění a s výjimečným umem se mu daří zachytit propletenec korupce, vražd a vzestupu nacismu,“ chválí autora Rhein-Neckar-Zeitung a řada dalších kritiků. Ti filmoví a televizní pak pějí chválu na seriál. Nutno říct, že oprávněně.

Seriál Babylon Berlin je fascinující hned z řady důvodů. Za prvé vším, co běžně divák příliš nevnímá – střihem, prací se světlem a kamerou. Pak je tu vynikající hudební složka, pevně uchopená režie a zejména bohatá výprava, jakou si s rozpočtem 40 milionů euro můžete dovolit. Filmaři pro seriál postavili celé ulice, oblékli stovky komparzistů a desítky herců, vybavili reálie… Šperkem je samotné obsazení, kdy pečlivě vybraní představitelé dokonale vdechli život postavám. Pro zajímavost – jednu z nich ztvárnil i Karl Markovics (55), Čechům známý ze seriálu Komisař Rex (1995) nebo filmu Lída Baarová (2016).

Morálně zkažený Babylon Berlin: Nejdražší německý seriál přichází na české obrazovky 19. ledna 2019.Morálně zkažený Babylon Berlin: Nejdražší německý seriál přichází na české obrazovky 19. ledna 2019. | Česká televize, Netflix

Hlavní postava, Gereon Rath, je sice sympaťák, ale vysloveně kladnou postavu byste v Babylon Berlin hledali marně. Všichni nesou na duši šrámy, na svědomí nějakou tu vinu a na rukou něčí krev. Všichni jsou také více či méně vtaženi do soukolí konce 20. a začátku 30. let. Jejich osudy spojuje zločin. Napínavě vyprávěný, s množstvím nečekaných zvratů a situací. Perfektně vystavěná kriminálka baví i ty, kdo o období, v jehož kulisách se odehrává, jindy nemají zájem. Diváci se o tom budou moci přesvědčit už v sobotu 19. ledna od 20:00 hodin na ČT2.

Hodnocení: 100 %

Babylon Berlin

Krimi / Drama / Historický / Válečný

Česká premiéra: 19. 1. 2019, ČT2

Německo, 2017, 12 h 14 min (Minutáž: 16x47 min)

Režie: H. Handloegten, T. Tykwer, A. von Borries

Předloha: Volker Kutscher (kniha)

Scénář: T. Tykwer, H. Handloegten, A. von Borries

Kamera: B. Fischer, F. Griebe, P. Haberlandt

Hudba: Johnny Klimek, Tom Tykwer

Hrají: Volker Bruch, Liv Lisa Fries, Peter Kurth, Matthias Brandt, Leonie Benesch, Severija Janušauskajtě, Lars Eidinger, Misel Maticevic, Fritzi Haberlandt, Karl Markovics a další.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

lenny ( 20. ledna 2019 18:04 )

To je bomba dík za tip!

elopapx ( 18. ledna 2019 10:53 )

Proč na Čt2 ? V sobotu je nejhorší tv program z celého týdne, tak konečně aspoň bude na co koukat.

Zobrazit celou diskusi
Další videa