Aukce českého umění pomohla charitě. Handicapovaní získají přes čtyři miliony

Autor: AKu - 
17. 12. 2018
17:50

Charitativní dražbou vyvrcholil Aukční salon výtvarníků pro Konto Bariéry. Nejžádanější se stala dřevěná socha Michaela Bílka „Převádění“, za niž vítězný zájemce nabídl 230 tisíc korun. Na symbolickém druhém místě se umístilo dílo Vlastimila Zábranského z cyklu „Rodinné stříbro nevyvážet“ vydražené za 160 tisíc. Aukce konaná v pražském Karolinu nakonec vynesla 4 164 500 korun, uvedla nadace v tiskové zprávě.

Peníze budou použity na financování stipendií pro studenty se zdravotním postižením. Celkem se na letošní aukci dražilo 422 děl, která věnovalo 374 českých i zahraničních umělců.

„Aukční salon výtvarníků pro Konto Bariéry si již 25 let drží vysokou kvalitu a prestiž. Také 14. ročník přilákal spoustu příznivců, výtvarníky i obdivovatele jejich umění. Peníze, které za umění v Karolinu utratili, úžasné čtyři miliony korun, podpoří formou stipendia desítky mladých úspěšných studentů středních a vysokých škol s těžkým zdravotním handicapem,“ říká Božena Jirků, ředitelka Konta Bariéry.

Dražbě konané v neděli 9. prosince předcházela výstava všech nabízených děl v křížové chodbě Karolina. Řadu z nich bylo teoreticky možné získat i značně „pod cenou“, neboť autoři souhlasili, aby jejich vyvolávací cena byla stanovena přibližně na polovinu skutečné hodnoty. I tak se například serigrafie Richarda Augustina „Penélope“ nakonec vydražila za 46 tisíc korun, více než desetinásobek vyvolávací ceny. Podobného úspěchu se dočkala i litografie „Toro“ Martina Krajce, která se z vyvolávací ceny 1500 Kč „vyšplhala“ až na 13 tisíc.

Ti, kdo se aukce nestihli zúčastnit, nemusejí přijít zkrátka. Nevydražená díla bude Konto Bariéry dále nabízet v rámci celoročního dodatečného prodeje.

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa