Jarní slunko Joži Uprky našlo kupce za 2,4 milionu

Autor: ČTK, for - 
24. 11. 2018
21:47

Obraz Joži Uprky nazvaný Jarní slunko byl v sobotu v Praze vydražen za 2,4 milionu korun. Dílo z roku 1910 je největší Uprkův olej v historii českých aukcí, uvedla ředitelka pořádající aukční síně Dorotheum Mária Gálová. Nového majitele našly na dnešní aukci i dva ženské akty od Ladislava Sutnara nebo historický atlas světa z roku 1712.

Vyvolávací cena Uprkova obrazu Jarní slunko byla 1,8 milionu korun. Při aukci se ale dostala na 2,4 milionu korun včetně aukční přirážky. „S rozměry 93 krát 181 centimetrů jde o jeden z nejreprezentativnějších a zcela jistě také nejkrásnějších autorových obrazů, které se u nás kdy dražily,“ uvedl znalec výtvarného umění aukčního domu Dorotheum Michal Šimek.

Milovníci výtvarného umění projevili na aukci zájem také o dvě Venuše od světově uznávaného designéra a malíře Ladislava Sutnara. Oba akryly pocházejí z majetku umělcova syna Radoslava a objevily se v publikaci Americké Venuše, která byla vydána k Sutnarově výstavě v pražském Rudolfinu v roce 2011. Oba akty byly vydraženy za shodnou cenu 900.000 korun.

V hledáčku dražitelů byli dnes také umělci 19. století. Výrazný skok v ceně zaznamenala drobná olejomalba Ždírnické údolí od krajináře Ernsta Gustava Doerella. Vítěz dražby vyhnal cenu z 50.000 až na 264.000 korun, uvedla Gálová. Úspěch slavila i Zimní krajina od Augusta Piepenhagena, která našla nového majitele za 312.000 korun.

Do aukce dnes šel také barokní atlas světa. Kniha z roku 1712, která obsahuje 224 map, byla vydražena za 600.000 korun. Na 180.000 vyvrcholila dražba kavkazského koberce z počátku minulého století.

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa