Recenze: Hororová klasika „Vrby“ dorazila po 100 letech do Česka. Přežijete plavbu po Dunaji?

Je tomu více jak 100 let, co anglický spisovatel Algernon Blackwood vydal svou slavnou povídku „Vrby“
Autor: všm - 
16. 11. 2018
18:49

Je tomu více jak 100 let, co anglický spisovatel Algernon Blackwood vydal svou slavnou povídku „Vrby“. Přesto se ikonický příspěvek hororové literatury dostává k českým čtenářům v překladu až nyní. Obstojí pochmurný příběh z dunajských břehů v konkurenci Kingů, Lovecraftů, Barkerů či Stokerů?

Jméno Algernona Blackwooda je nerozlučně spjato s duchařskými a mysteriózními příběhy. Jedním z jeho nejznámějších jsou právě „Vrby“, které se odehrávají na březích Dunaje kdesi poblíž Maďarska. Tedy v místech, jež mohou být českému čtenáři výrazně bližší, než typické hororové lokality - strašidelná sídla v Anglii či pohřebiště v srdci Ameriky. 

Hlavními protagonisty příběhu jsou dva osamělí cestovatelé, kteří v počátcích vyprávění usedají do kánoe a vyrážejí na plavbu po druhé nejdelší řece Evropy. Zprvu jde o příjemné dobrodružství, když je ale proud donese k drobným ostrůvkům obrostlým vrbovím, příběh začne dostávat temnější nádech.

Blackwood si dává načas s budováním atmosféry, jak je i u řady povídek z přelomu 19. a 20. století běžné. Čtenář tak téměř cítí třepotavé polibky listoví na tváři, burácivý vítr ve vlasech a vůni nezkrotného Dunaje ve vzduchu.

Cenou za to je ale pomalé tempo příběhu - hlavní děj se v podstatě začne odvíjet až v polovině knihy. Pro ty, kteří holdují adrenalinové akci a nemají dost trpělivosti na předehry, budou tak „Vrby“ spíše utrpením. Pokud se ale dokážete přizpůsobit pozvolnému plynutí a necháte se pohltit přízračným světem plným nelidských bytostí, objevíte malý hororový poklad.


Algernon  Blackwood

Vrby

nakladatelství Vyšehrad, 2018

144 stran

Hodnocení: 75 %

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa