Zemřel šéfdirigent České filharmonie. Bělohlávkovi bylo 71 let

Autor: ČTK, hoh - 
1. 6. 2017
10:08

Po dlouhé těžké nemoci v noci na dnešek zemřel šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Jiří Bělohlávek. Bylo mu 71 let. Uvedl to mluvčí filharmonie Luděk Březina. Bělohlávek byl dirigentem světového formátu, léta byl znám dokonalou profesionalitou, pozorností k detailům i smyslem pro barevnost hudby. Na začátku letošního ledna Bělohlávek podepsal na dalších šest let smlouvu s Českou filharmonií. V čele nejznámějšího tuzemského orchestru stál čtyři sezony. Ve funkci měl setrvat do sezony 2021/2022.

Je především jeho zásluhou, že Česká filharmonie za posledních pět let zažila mnoho mimořádných úspěchů a znovu si vydobyla respektované postavení doma i v zahraničí - stala se vpravdě národním orchestrem, opět pronikla na pódia nejprestižnějších světových koncertních sálů a realizovala řadu oceňovaných nahrávek,“ uvedla filharmonie v tiskové zprávě.

Pro Českou filharmonii, nejen orchestr, ale i celé administrativní zázemí, je odchod Jiřího Bělohlávka nenahraditelnou ztrátou, nejen z umělecké, ale také z lidské stránky,“ řekl generální ředitel ČF David Mareček. Podle něj byla smrt uznávaného šéfdirigenta nečekaná, přestože se na začátku ledna se objevily spekulace o Bělohlávkově zdravotním stavu. „Ještě v pondělí jsem za ním byl v nemocnici. Půl hodiny jsme si povídali a nic nenasvědčovalo tomu, že to vezme takový konec,“ sdělil Mareček.

VIDEO: Ukázka ze zkoušky brněnských filharmoniků v Besedním domě

Video Ukázka ze zkoušky brněnských filharmoniků v Besedním domě. Je evidentní, že všichni se na pódium nevejdou - Filharmonie Brno
360p 240p

Těžká nemoc

Vedení České filharmonie nyní bude muset vyřešit zamluvené koncerty a zájezdy plánované s Bělohlávkem. „Zajistíme to nejnutnější, ale řešení situace spíše necháme na léto, teď to není na pořadu dne,“ podotkl Mareček. Česká filharmonie plánuje poslední rozloučení, k jehož podobě vydá zprávu v pátek.

Na začátku ledna se objevily spekulace o Bělohlávkově zdravotním stavu a onemocnění rakovinou. Kvůli zdravotním důvodům Bělohlávek navrhl v květnu pořadatelům Pražského jara, aby jeho festivalový program plánovaný na 22. května převzal dirigent Petr Altrichter. Do konce dubna ale Bělohlávek plně koncertoval, a to například v Londýně, Rotterdamu či od 27. do 29. dubna v Mnichově.

Odešla velká osobnost 

Hlubokou lítost nad úmrtím šéfdirigenta vyjadřuje řada politiků na twitteru. Ministerstvo kultury uvedlo, že Bělohlávek bude chybět české i světové hudební kultuře. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) v dopise Bělohlávkově manželce uvedl: „Věřte mi, že je jen málo lidí, kterých jsem si vážil tak jako pana šéfdirigenta.“ 

 

Dirigentovou smrtí je zaskočena také česká hudební scéna. I operní diva Eva Urbanová (56) truchlí nad smrtí světově proslulého dirigenta. „Tu smutnou zprávu jsem se dozvěděla před chvílí a jsem z ní moc smutná. Stále jsem věřila, že tu zákeřnou nemoc přece jen překoná. Nejen pro hudební svět je to velká ztráta,“ řekla Blesku operní pěvkyně.

Bělohlávek se narodil v Praze v roce 1946. V lásce k hudbě ho podporoval jeho otec, ve čtyřech letech ho začal učit hře na klavír. Později účinkoval s Kühnovým dětským sborem, hrál na violoncello a ve 14 letech vytvořil na Pražské konzervatoři z kamarádů svůj první komorní orchestr. Konzervatoř absolvoval ve dvou oborech - hře na violoncello a dirigování, tomu se pak začal plně věnovat na HAMU. Po studiích ve Stockholmu byl v roce 1972 jmenován dirigentem Státní filharmonie Brno, kde setrval šest let. Poté se stal šéfdirigentem Symfonického orchestru hlavního města Prahy.

Bělohlávek také spolupracoval s mnoha významnými světovými orchestry. Patří k nim například Berlínská filharmonie, Bostonský symfonický orchestr, Clevelandský orchestr, Newyorská filharmonie či symfonický orchestr v San Francisku. Od roku 2013 byl rovněž hlavním hostujícím dirigentem Rotterdamské filharmonie.  

Doporučujeme
mazd ( 1. června 2017 13:11 )

Čest

amgal ( 1. června 2017 11:58 )

Odešla velká osobnost a skvělý člověk .Čest jeho památce!!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa