„Bůh musí být náladový maniak!“ Britský komik čelí obvinění kvůli rouhání

Autor: jer - 
7. května 2017
11:45

Britského komika, spisovatele, moderátora a herce Stephena Frye (59) vyšetřuje v Irsku policie kvůli údajnému rouhání. Herec v rozhovoru mimo jiné prohlásil, že bůh musí být úplný maniak. Frye udal policii jeden z diváků. Na případ upozornila britská a irská média.

Rozhovor se uskutečnil na irské televizi RTE v roce 2015. Moderátor Gay Byrne se Stephena zeptal, co by řekl bohu, kdyby se dostal do nebe. Stephen Fry je známý ateista a skeptik, přesto svojí odpovědí šokoval.

„Zeptal bych se: Rakovina kostí u dětí? To jako proč?,“ odpověděl Fry. A pokračoval. „Jak si dovoluješ stvořit svět, ve kterém je tolik utrpení, za které nemůžeme? Není to správné, je to čiré zlo. Proč bych měl respektovat náladového, šíleného a hloupého boha, stvořitele světa, který je plný bezpráví a bolesti?“

V Irsku od roku 2009 platí zákon o hanobení. Od jeho zavedení se podle irského listu Independent jedná o první medializovaný případ jeho uplatnění. Herci za „rouhání“ hrozí pokuta až 25 000 euro (přes 660 000 kč).

„Nemyslím si, že jsem třeba jen jednou zmínil nějaké konkrétní náboženství, ani jsem to neplánoval. Vlastně vím, že jsem neřekl nic urážlivého vůči některému konkrétnímu náboženství,“ řekl pro BBC. Mluvčí irské policie vyšetřování odmítla komentovat.

Stephena Frye údajně udal jeden z diváků. Ten prý sám nebyl vystoupením herce pohoršen. Nahlášení protizákoného chování považoval za svoji občanskou povinnost. Zákon proti hanobení vzniknul kvůli ústavě Irska z roku 1937. Ta zaručuje křesťanům ochranu jejich víry. V rozporu se zákonem může být jakékoliv prohlášení, které je zneužitelné, či urážlivé vůči jakémukoliv náboženství.

Stephen Fry se proslavil mimo jiné i v seriálových i filmových rolích po boku herců Hugha Laurie či Rowana Atkinsona. Všichni tři se společně objevili například v seriálu Černá zmije.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud