Sedm procent katolických kněží jsou pedofilové! Šokující statistiku zveřejnila komise v Austrálii

ilustrační foto  (Autor: Profimedia.cz)
Autor: ČTK, lm - 
6. února 2017
13:37

Sedm procent kněží katolické církve v Austrálii je podezřelých, že v několika předchozích desetiletích sexuálně zneužívalo děti. Vyplývá to z dnes zveřejněné statistiky australské státní komise, která se od roku 2013 zabývá vyšetřováním případů zneužívání v australských církevních školách a dalších institucích. Podle agentury AP jde o první podobnou statistiku v zemi.

"Tato čísla jsou šokující, tragická a neobhajitelná," komentoval nejnovější statistiku Francis Sullivan, předseda rady katolické církve, která má tato vyšetřování na starosti. Dodal, že údaje odráží masivní selhání církve.

Australská královská komise, která byla zřízena v roce 2013 kvůli vyšetřování sexuálního zneužívání dětí v zemi, dnes zveřejnila svou první statistiku. Z ní vyplývá, že 4444 lidí vypovědělo, že bylo mezi lety 1980 a 2015 zneužito v asi tisícovce katolických institucí v Austrálii. Průměrný věk zneužitých dětí byl u dívek 10,5 roku a u chlapců 11,5 roku.

"Příběhy obětí jsou tristně podobné," řekl hlavní právník komise Gail Furness. "Dětem se nevěnovala pozornost či v horším případě byly trestány. Obvinění nebyla vyšetřena. Kněží a další členové církevních institucí byli přemístěni a na jejich nových pracovištích nebyl o podezřeních nikdo informován," uvedl Furness.

Komise už vyslechla tisíce obětí, nyní budou před ní svědčit církevní hodnostáři australské katolické církve. Závěrečná zpráva by měla být hotova koncem letošního roku.

Už v předchozích měsících se v médiích objevily informace o případech, kdy církevní hodnostáři v Austrálii nereagovali na stížnosti dětí týkající se zneužívání. Jedním z nich byl i nynější vatikánský prefekt George Pell, který jako arcibiskup Melbourne a později Sydney nevyslyšel podobná volání. Loni ho australská policie dokonce vyslýchala kvůli podezření, že i on se sexuálního obtěžování v sedmdesátých letech dopouštěl.

salto ( 7. února 2017 10:11 )

Rozhodně, ale bylo by potřeba přičíst ještě další úchylky. To by potom bylo číslo...

xeen ( 6. února 2017 17:44 )

Takže o 7% se ví. Ale není to jen ta tzv. špička ledovce?

blastr ( 6. února 2017 17:31 )

No nevím, v životě jsem se s pár kněžími seznámil a převážně to byli lidé vzdělaní, přímí a se smyslem pro humor. Pravda je, že to bylo tady v ČR ne v Itálii nebo Austrálii .

tomik007 ( 6. února 2017 15:09 )

70 by bylo asi presnejsi cislo

majojo ( 6. února 2017 14:59 )

Kromě lidí, kteří se skutečně chtěli věnovat duchovní službě, byla církev vždycky útulkem pro kariéristy, nepohodlné bastardy a různě narušené jedince, to j celkem obecně známo. A že to neskončilo se středověkem, to taky.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud