Taboo: Seriál syrový jako flák masa a Tom Hardy v rouše Adamově

Autor: Ivan D. Hladík - 
16. 1. 2017
13:51

Zatímco nejen v tuzemsku boduje HBO s Pustinou, kde se dá, na obrazovkách této televize se skví další zajímavý kus. Osmidílná minisérie Taboo s chlapáckým Tomem Hardym v hlavní roli.

Temné, syrové Taboo pod producentskou taktovkou Ridleyho Scotta (79), otce filmového Vetřelce a mnoha dalších kultovních snímků, přenáší diváka v osmi takřka hodinových dílech do Londýna roku 1814. Nečekejte však romantiku, jazyk Jane Austenové, elegantní a čestné muže, zkrátka obvyklé rekvizity. Tato doba je drsná a lidé v ní také.

Dobrodruh James Keziah Delaney v podání Toma Hardyho (39) je mužem, který byl na konci světa a zpět se vrací nezvratně změněn. Dlouho se věřilo, že je mrtvý, nyní přijíždí domů do Londýna, aby převzal to, co zbylo z otcova podnikatelského impéria a přebudoval svůj život. Dědictví po otci je však pohár plný jedu, James si musí dokázat poradit s čím dál tím více spletitými okolnostmi a nepřáteli číhajícími za každým temným rohem, aby se vyhnul rozsudku smrti. Ve víru intrik, vraždy a zrady se mysteriózní rodinné drama rozvíjí v žhnoucí příběh lásky a proradnosti.

Dobrodruh James Keziah Delaney v podání Toma Hardyho (39) je mužem, který byl na konci světa a zpět se vrací nezvratně změněn v seriálu Taboo na HBO GO.Dobrodruh James Keziah Delaney v podání Toma Hardyho (39) je mužem, který byl na konci světa a zpět se vrací nezvratně změněn v seriálu Taboo na HBO GO. | HBO

Jak bylo řečeno v úvodu, seriál je pojat syrovým, naturalistickým způsobem. Přitom je jeho příběh tak strhující, že osloví i diváky, které témata z historických časů příliš nezajímají. „Je v tom trochu Hamleta , Oidipa i Srdce temnoty... Spousta různých příběhů,“ řekl Hardy v rozhovoru pro Digital Spy. „Je to neuvěřitelné, že seriál obsahuje takové množství příběhů, aniž by ztratil originalitu.“ Jeho postava prochází nelehkými situacemi. Bojuje s vlastními běsy a přitom je nucena obstát v takzvané lepší společnosti, kterou však reprezentují lidé bez špetky svědomí.

Video Dobrodruh James Keziah Delaney v podání Toma Hardyho (39) je mužem, který byl na konci světa a zpět se vrací nezvratně změněn v seriálu Taboo na HBO GO. - HBO

I po výtvarné stránce je seriál drsně realistický. Žádné nažehlené kostýmy a dokonalé barvy jako z letáků cestovních kanceláří. Ale všudypřítomná špína, prach, až je divák téměř cítí na své kůži. Jazyk dialogů je přímočarý, bez pozlátka. I bez dějepisných znalostí si říkáte „ano, takhle to bylo“. Lidé přece v životě nedeklamují spisovným jazykem, jsou takoví, jací jsou.

Dobrodruh James Keziah Delaney v podání Toma Hardyho (39) je mužem, který byl na konci světa a zpět se vrací nezvratně změněn v seriálu Taboo na HBO GO.Dobrodruh James Keziah Delaney v podání Toma Hardyho (39) je mužem, který byl na konci světa a zpět se vrací nezvratně změněn v seriálu Taboo na HBO GO. | HBO

„Delaney je pravděpodobně jednou z nejvíce ztrápených postav, jakou jsem kdy hrál. Je pro mě hodně osobní,“ přiznal Hardy. Aby ne – při ztvárnění role se nebral ohled na počasí a Hardy se třeba také během natáčení musel svléknout do naha. Zvídavým fotografům to samozřejmě neuniklo, a tak Hardyho fanynky mají možnost vidět všechno, o čem kdy snily.

Hardy se třeba také během natáčení musel svléknout do naha. Zvídavým fotografům to samozřejmě neuniklo a tak hercovy fanynky mají možnost vidět všechno, o čem kdy snily.Hardy se třeba také během natáčení musel svléknout do naha. Zvídavým fotografům to samozřejmě neuniklo a tak hercovy fanynky mají možnost vidět všechno, o čem kdy snily. | INT

I bez této pikantnosti je však seriál hodný pozornosti diváků. Osudy Delaneyho můžete vidět od 8. ledna na HBO GO a určitě si tohle mrazivé drama užijete.

Hodnocení: 90 %

Taboo (TV seriál)

Drama, Velká Británie, 2017, 8 x 54 min

Režie: Anders Engström, Kristoffer Nyholm

Scénář: Chips Hardy, Tom Hardy, Steven Knight, Emily Ballou

Kamera: Mark Patten

Hudba: Max Richter

Hrají: Tom Hardy, Leo Bill, Oona Chaplin, Richard Dixon, David Hayman a další.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa