Z knihy do filmu: Fenomenální Sirotčinec slečny Peregrinové pod vedením Tima Burtona uvadá

Autor: Dagmar Čechová - 
19. října 2016
11:00

Jacobův nudný a zcela průměrný život naruší otřesná událost. Jeho milovaný dědeček mu zemře v náručí a Jacoba od té chvíle pronásleduje vzpomínka na stvůru, která má dědu na svědomí. Jenže něco takového v reálném světě přece neexistuje. Po týdnech strávených u psychiatra nakonec odjede na tajemný britský ostrůvek a začne pátrat po zvlástním sirotčinci, o kterém mu jeho děda od malička vyprávěl.

Ostrov obklopený mlhou a pokrytý močály zprvu nechce své tajemství vydat. Bývalý sirotčinec za války vybombardovali, z domu zbyla jen strašidelná ruina. Přesto se Jacobovi podaří paní Peregrinovou i její podivné děti najít - v časové smyčce, která opakuje poslední den před tím, než se na ostrov snesly nacistické bomby. A to je jen začátek dobrodružství, která Jacoba a jeho nové zvláštní přátele čeká.

Původní obálka by možná mohla napovídat, že jde o hororový příběh, je to ale úplně jinak - kniha je spíš než děsivá plná fantaskních výjevů dobrodružné mysli. Ransom Riggs předvádí na papíře neuvěřitelné kousky - propojuje současnost s obdobím války a do všeho vkládá magické prvky.

Kniha je úzce provázaná s dobovými fotografiemi, které s těmi nejmenšími úpravami zobrazují většinu jejích postav. Autor je pevně zapracovává do příběhu, a tak dokonale dokresluje zážitek z příběhu. 

Ačkoliv se kniha dočkala celosvětové úspěchu a čtou ji jak děti, tak dospělí, svým stylem i jednoduchostí příběhu jasně napovídá, že je určena teenagerům. Přesto je zde zastoupeno hned několik prvků, které do podobné knihy nepatří, a i zde vyčnívají v ne zrovna dobrém slova smyslu. Jednou tou věcí jsou například skutečně vulgární nadávky, které až narušují plynutí příběhu.

Příběh končí v tom nejlepším a láká čtenáře k dalším dílům svým otevřeným koncem. První díl rozhodně nemůže obstát jako samostatná kniha, pouze uvádí čtenáře do děje a rozvíjí myšlenku zápletky, to nejdůležitější ale hrdiny příběhu teprve čeká.

Sirotčinec slečny Peregrinové je skvělá kniha, po velkém „haló“, které vyvolala, ale poněkud zaostává za očekáváním. Riggs vytvořil výjimečné postavy zasazené v jedinečném světě. Předpoklad příběhu, který čtenářům předal, je lákavý, ale realita vlastně až tak mimořádná není. To zanechal autor na dalších dílech trilogie.


Ransom Riggs

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

nakladatelství Jota, 2016

360 stran

Hodnocení: 80 %


Spojení knihy Ransoma Riggse a režiséra Tima Burtona slibuje absolutně skvělou podívanou. Syté barvy, temná atmosféra, kouzelné prostředí - to vše ve filmu skutečně najdeme. Očekávání fanoušků ale nesplňuje ani zdaleka.

Burton už tolikrát v poslední době zklamal, že není ani příliš velkým překvapením, že ani v případě adaptace populární knihy příliš neuspěl. Zklamání tím ovšem není o nic menší. Zahraniční média kritizují, jak „vybělený“ je film, který postrádá prakticky jakoukoliv postavu zastupující jiná než bělošská etnika. Fanoušci se zase bouří proti zbytečným změnám v příběhu.

Tento režisér už bohužel divákům nedokáže poskytnout nezapomenutelný zážitek v podobě dobře zpracovaného příběhu. Naopak ho nahrazuje jen nesmyslnou směskou předigitalizovaných záběrů poskládaný bez ladu a skladu. A bez zábavy.

Člověka, který nebude znát knižní předlohu, bude film dokonale mást a fanoušky knihy zase nudit. Burton vynechal podstatné scény na úkor (jen domněle) dechberoucích záběrů bez náboje.

Burton každý druhý ze svých filmů koncipuje podobně a začíná to už být příliš ohraná písnička. Z jedinečných skvostů, které slibují mnohé, dělá vojáčky bez duše. Plní svou úlohu, protože nadšence do kin přitáhnou už jen díky barevnému traileru, pár celebritkám na plátně a slibu zážitku po spojení oceněného režiséra a skvělé předlohy. Závěr je ale pochmurnější - jméno prostě jen dalece předčilo práci kdysi skvělého režiséra...


Tim Burton

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

128 minut

Hodnocení: 40 %

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud