Recenze: Komiksová Krajina půlnočních stínů vás provede mezisvětím

Autor: Ivan D. Hladík - 
17. srpna 2016
16:47

Začíná to jako klasická detektivka nebo thriller. Klišovitý losangeleský policajt, drama v postranní ulici… Jenže David Grey se náhle ocitá v mezisvětí, kde začíná jeho boj o vlastní duši. A taky cesta, na kterou se rádi vydáte s ním.

Trocha teologie, špetka humoru a několik porcí strachu a napětí tvoří dohromady recept na kvalitní komiksový příběh Krajina půlnočních stínů o cestě, hledání a ceně, jakou je člověk ochoten zaplatit za vlastní duši.

Celosvětově oblíbený komiks nelže, vyvolává pocit strachu a váhání nad vlastními myšlenkami, obavy o to, čím vlastně jsme. Epos mistra žánru J. Michaela Straczynského (62), scenáristy a producenta televizních i komiksových seriálů (Babylon 5 a Spiderman), se českým čtenářům představuje potřetí, nutno ovšem uvést, že upravený překlad mu sedne.

Detektiv Grey se po přestřelce ocitá ve světě, kterému jeho obyvatelé říkají mezisvětí. Zapomenutí lidé a věci, které už nikdo nepotřebuje, tvoří smutné kolonie i jednotlivce, které děsí zloději duší. David má na své straně jen tajemnou Laurel, průvodkyni, která jej z Los Angeles vede do New Yorku. Proslulé město je totiž zároveň místem, kde David Grey svede nejtěžší boj o svou duši, tam se utká s temnými tvory, kteří také kdysi bývali lidmi. I Davidovi hrozí, že se propadne mezi ně, jeho proměna začala a čas běží…

Straczynski při tvorbě využil vlastní rozporuplnou zkušenost s životem v náboženské sektě, ale také s životem na ulici. „V roce 1978 jsem ukončil vztah, který ztroskotal, když jsem opustil komunitu, v níž jsem žil, kult, jemuž jsem propadl, a lidi, kterým jsem mnoho let důvěřoval. Byl jsem rozzlobený, rozčarovaný a tak jsem začal chodit na dlouhé procházky. Věděl jsem, že něco hledám, jen jsem nevěděl co. A tak jsem se procházel. Jako hrdina mé knihy David Gray i já chodil celý rok,“ říká Straczynski o knize, která vznikala neuvěřitelných dvacet let. 

Bravurní road komiks umě míchá náboženství, ideologii a přitom čtivou akci, dramatické zápletky a filozofické okamžiky. Děsivou neviditelnost jsme navíc pocítili alespoň jednou na vlastní kůži všichni.

Realistické prostředí a známé kulisy měst a míst ve své pusté podobě trochu děsí a vynikající práce kreslíře Garyho Franka každým snímkem podtrhuje scénář ponurého příběhu.

Ačkoli předem víme, co bude následovat, přesto se od knihy nedá odtrhnout. Druhá polovina, hlavně závěr, se táhne a utápí v řadě opakujících se dialogů, které už nic nového nepřinášejí. Jenže k postavám prostě sednou a tohle minus rádi přehlédneme v očekávání katarze a rozuzlení. A pokud máte bujnější představivost, temné a zlověstné „ša-ša-ša“ děsivých tvorů budete o chladnoucích večerech slýchávat v ozvěnách kapek deště i vy. Krajina půlnočních stínů je příběh o lidském hledání své pravé podstaty, možná i o touze po odpuštění, přijetí a odhalení svého místa na zemi. Rozhodně je tím lepším, co se mezi komiksy objevilo.


Michael J. Straczynski, Gary Frank

Krajina půlnočních stínů, 3. vydání 

nakladatelství Comics Centrum, 2016 

320 stran 

Hodnocení: 90 %

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud