Šokující příběh odhalují novináři v oscarovém filmu Spotlight

Autor: Ivan Hladík - 
6. dubna 2016
13:55

Skandál v řadách katolické církve. A novinářský investigativní tým Spotlight odhodlaný odkrýt pedofilii páchanou více než 70 kněžími. Na konci čekal šok, Pulitzerova cena a dvakrát Oscar.

Je úplně jedno, jestli jste novináři, tahle profese vás zajímá, nebo je vám naopak úplně fuk. Snímek Spotlight, natočený podle skutečné události, vás dostane. Naprosto realisticky předkládá příběh novinářského investigativního týmu Spotlight redakce Boston Globe, oceněného Pulitzerovou cenou za své šokující odhalení z roku 2002, kdy jeho členové Boston i zbytek světa ohromili odhalením skandálu v řadách katolické církve, která systematicky kryla případy pedofilie, páchané více než 70 místními knězi.

Příběh začíná v roce 2001, kdy si tým vezme pod křídla nový editor Marty Baron (Liev Schreiber). Jeho prvním úkolem pro tým Spotlight, který tvoří editor týmu Walter „Robby“ Robinson (Michael Keaton), reportéři Sacha Pfeiffer (Rachel McAdams) a Michael Rezendes (Mark Ruffalo) a vyšetřovatel Matt Carroll (Brian d'Arcy James), je práce na článku o místním knězi. Ten čelí obvinění, že v průběhu uplynulých 30 let sexuálně zneužíval desítky chlapců ze své farnosti. Novináři spolupracují s obhájcem poškozených Mitchellem Garabedianem (Stanley Tucci). Při nenápadném rozkrývání začíná být jasné, že rozsah systematického církevního krytí úchylek kněží je nesrovnatelně větší, než původně kdokoliv z novinářů očekával.

Film vynechává klasická klišé, dramatická a velkolepá gesta, zlomy vypointované k prasknutí... O to víc působí realisticky. Příběh se odvíjí pozvolna, aby tíha sdělení zavalila diváka jako deka. Jediné, co bych mu vytkl, je délka. Zkrácení o takových dvacet minut by mu prospělo. Takhle se divák na hony vzdálený novinářské profesi může chvílemi nudit. Kvalitě snímku to však neublíží.

Řada novinářů by mohla potvrdit, že když začali své „velké téma“, nakonec sami byli zaskočeni obřím dopadem své práce. Tady je tomu přesně tak. Tým složený z vynikajících herců, tedy jejich postavy, se do rodícího se skandálu obují naplno. Po prvních pár krocích začínají odkrývat bolestné zkušenosti obyčejných lidí, kteří se stali oběťmi zvůle a úchylky řady kněží.

Kromě neskutečného příběhu film probouzí i otázky víry, přistihnete se, že přemýšlíte nad svým vlastním pojetím. „Vyrůstal jsem jako katolík. Ale víru jsem opustil,“ přiznává Mark Ruffalo. „Vnímal jsem rozpor mezi tím, co církev hlásá, a skutečnými dopady jejích činů.“ I o tom je Spotlight. Počty obětí i pachatelů stoupají a divák žasne. I nad výkony hlavních představitelů.

Šéfa týmu Spotlight Waltera „Robbyho“ Robinsona ztvárnil Michael Keaton (Birdman). „První scéna, kterou jsem z filmu viděl, byla právě s Michaelem Keatonem a zůstal jsem na ni zírat s otevřenou pusou, protože mě ztvárnil naprosto dokonale,“ prohlašuje slavný investigativní novinář Robinson. Výborní jsou ale i ostatní. Využívají úsporného hraní, které dokresluje atmosféru lávy bublající pod povrchem. Doslova přejímáte jejich pocity ve chvíli, kdy se ocitají tváří v tvář odhaleným tajemstvím.

To vše podporuje hudba geniálního skladatele Howarda Shora (70), který je podepsán i pod hudbou k Hobitovi a Pánovi prstenů. Režisér Tom McCarthy (50) měl skutečně šťastnou ruku a svým vedením dokázal talent pro drama. Za pravdu ohlasům dali i američtí akademici, když letos udělili filmu Oscary za nejlepší film a nejlepší scénář.

 

Oficiální plakát k filmu Spotlight Oficiální plakát k filmu Spotlight | Falcon

 


Premiéra v ČR: 7. dubna 2016

Distributor: Falcon

Hodnocení: 80 %


Když hrajete žijící legendu

Miláček ženských i mužských diváků Mark Ruffalo (49) strávil se špičkovým reportérem Mikem Rezendesem, kterého hraje, celé týdny. „Když jsem se s Mikem poprvé setkal, choval se poněkud odměřeně, což nebylo překvapivé – copak po mně ten herec asi chce?“ vzpomíná Ruffalo. „Šli jsme k němu domů, pak jsme povečeřeli a vydali se na dlouhou procházku. Neustále jsme si povídali a já začal díky našim rozhovorům chápat, s kým mám tu čest. Pak jsem se vydal do Globe a strávil tam s Mikem pět dní, než jsme začali film zkoušet. Během natáčení se na nás byl celkem často podívat. Když tam s námi byl a sledoval mě, byl jsem trochu nervózní, protože jsem opravdu upřímně toužil po tom, abych ho ztvárnil co nejpřesvědčivěji.“ Ruffalo byl vůbec prvním hercem, který přijal roli. „Bylo velmi zajímavé sledovat jeho minimalistické pojetí postavy,“ pochvaluje si režisér McCarthy. „Nepůsobí bombasticky ani okázale.“ Což je přesně to, čím posouvá kvalitu filmu do plusu.

Filmová (a šokující) fakta

– V roce 2002 publikoval tým Spotlight téměř 600 případů sexuálního zneužívání, uskutečňovaného více než 70 kněžími, jejichž činy katolická církev zatajila.

– V prosinci 2002 rezignoval kardinál Law z pozice v bostonské arcidiecézi a byl přeložen do baziliky svaté Marie v Římě.

– V rámci bostonské arcidiecéze bylo ze sexuálního zneužívání veřejně obviněno 249 kněží.

– V roce 2008 žilo v oblasti Bostonu celkem 1476 obětí zneužívání církevními hodnostáři.

– Ve Spojených státech bylo ze sexuálního zneužívání 17 259 obětí obviněno celkem 6427 kněží.

– V průběhu let, která následovala po zveřejnění zprávy týmu Spotlight, byly podobné případy odhaleny celkem ve 105 amerických městech a 102 diecézích po celém světě.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi