Sobota 26. září 2020
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Zataženo, déšť 10°C

Obama a Merkel chtějí vyslat na Ukrajinu pozorovatele: Kerry přirovnal situaci k ČSSR 1968

Autor: ČTK, shp - 
19. března 2014
07:32

Jsou v tom zajedno! Americký prezident Barack Obama a německá kancléřka Angela Merkel spolu hovořili o formálním připojení ukrajinského Krymu k Rusku a shodli se, že na jižní a východní Ukrajinu musí být okamžitě vysláni mezinárodní pozorovatelé. Pro diplomatické řešení krize se vyslovil americký ministr zahraničí John Kerry, který situaci přirovnal k Československu roku 1968.

Obama a Merkel odsoudili krok ruského prezidenta Vladimira Putina, který následoval po nedělním referendu, v němž se drtivá většina obyvatel proruského poloostrova vyslovila pro připojení k někdejší mateřské zemi. Oba státníci se rovněž shodli, že je třeba šéfovi Kremlu nadále zdůrazňovat, že diplomatické řešení situace je nadále možné.

Prezident i kancléřka se dále dohodli, že i v následujících dnech zůstanou v kontaktu. Příští týden se setkají na summitu G7 v Haagu. Kyjev, USA a další západní státy referendum na Krymu, kontrolovaném proruskými a ruskými ozbrojenými silami, považují za nezákonné a odsoudily i další kroky směřující k připojení dosud ukrajinského poloostrova k Ruské federaci.

Šéf americké diplomacie Kerry rovněž připomněl přítomnost sovětských vojsk v Československu a Polsku v období studené války. „Je tu komplikovaná historie událostí, jako je Československo roku 1968, kdy údajnými důvody vstupu do země byla ochrana tamních obyvatel,“ připomněl Kerry studentům. „Musíte se zeptat Poláků, jak se cítili, když byli 'chráněni' po celé ty roky,“ citovala ho agentura Reuters.

zkzkz ( 24. března 2014 22:46 )

suov ( 20. března 2014 19:37 )

suov ( 20. března 2014 19:36 )

suov ( 20. března 2014 19:35 )

Stejně to je sranda, amíci zablokuji něco rusům a rusovů zase amíkům, jo amíci, rusové si nenechaji od vás srát na hlavu, ve válce když hnali ty zasrané germány, jich padlo nejvíce, proto si to právem hlídaji, a Němci by se ještě pořád neměli srát do politiky, lidé nezapomínaji na ty hrůzy fašistické,,,

japos22 ( 19. března 2014 21:53 )

Obamo, ty si pozoruj Floridu

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud