Středa 21. února 2024
Svátek slaví Lenka, zítra Petr
Oblačno, déšť 9°C

Krym jako ruská riviéra? Místo turistů vojáci! Mobilizuje i Ukrajina

Autor: simao, ČTK - 
17. března 2014
16:33

Letoviska u Černého moře, ale i krásné hory a památky typu skalních měst a klášterů. Poloostrov Krym má turisty na co nalákat. Jenže lidé teď ruší rezervace. A nikdo se jim nemůže divit. O Krymu se mluví hlavně kvůli vojenskému napětí. To přetrvává i po vyhlášení samostatné Krymské republiky. Ukrajinci i zde nařídili mobilizaci vojáků v záloze a situace dál houstne.

Krymský parlament dnes vyhlásil nezávislou Krymskou republiku a chce připojit k Rusku. Stane se poloostrov Krym (staro)novou ruskou riviérou? Má k tomu rázně nakročeno. Ukrajina s tímto rozhodnutím však zásadně nesouhlasí. A do zbraně povolává další své muže. I z Krymu.

Ukrajina: Mobilizace!

Příklon k Rusku však na Krymu požaduje přes 96% lidí, kteří o víkendu dorazili hlasovat v referendu. Ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov však bije na poplach - vyhlásil částečnou mobilizaci, během následujících 45 dnů se má v kasárnách hlásit 40 tisíc záložníků z celého území Ukrajiny.

Jenže je otázkou, jestli na Krymu nyní někdo dobrovolně projeví vůli sloužit v ukrajinských ozbrojených silách... Do Moskvy mezitím odcestovala krymská delegace, kterou by měl s otevřenou náručí přivítat i Vladimir Putin. Mají přitom Rusy žádat i o naléhavou finanční pomoc. "Podpora je nezbytná v objemu potřebném pro hladké fungování krymského rozpočtového systému," uvádí se v prohlášení krymského parlamentu.

Krym: Oslavy i obavy na "ruské" riviéře

Krym je poloostrovem s 2,4 milionem obyvatel a rozlohou 27 tisíc kilometrů čtverečních, což je zhruba jako Morava a Slezsko dohromady. Hlavním městem je Simferopol, dalším velkým městem je strategický přístav Sevastopol, kde kotví ruská černomořská flotila. Najde se zde však i řada letovisek - třeba Jalta, Jevpatorija, Alušta, Sudak, či Feodosija.

Na pobřeží Černého moře leží řada krymských letovisek. Třeba Jalta Na pobřeží Černého moře leží řada krymských letovisek. Třeba Jalta | Profimedia.cz

Obyvatelstvo na Krymu se ze současného proruského směřování raduje v ulicích. Jenže má i jiné starosti. Dorazí na pobřeží i letos rekreanti? Kvůli napjaté situaci lidé ruší rezervace v hotelech. "Krym má teď pověst nebezpečného místa. Lidé odříkávají pobyty," povzdechl si Alexandr Gomeňuk z hotelu More. Turisty vystřídaly v ulicích domobrana a ruské jednotky.

Tahle sezona bude podle majitelů hotelů a penzionů jedním slovem katastrofa. Turistický ruch na Krymu je přitom jedním z důležitých zdrojů. Živí značnou část obyvatel pobřeží. "Bývalo to tak, že na Krym ročně přijíždělo na šest milionů turistů, teď je to okolo dvou milionů. Jestli každý utratí po 500 dolarech, znamená to miliardu ročně," odhaduje Alexandr Burdonov ze svazu zaměstnavatelů. Za strategický úkol považuje vrátit především Rusy z dovolených v Turecku a Egyptě zpět na Krym. "Sloganem bude: Vítejte na ruské Riviéře," věří.

Rusko v mezinárodní izolaci? Sankce hlásí i Obama

Rusové se na "krymskou riviéru" však již vrátili. Nikoli za sluncem. Jenže samotný přechod Krymu pod Rusko západní svět kritizuje. Německá kancléřka Angela Merkel se domnívá, že Rusko kvůli uznání krymského referenda dostalo do izolace. "Rusko se ve velké míře izolovalo, když uznalo toto takzvané referendum," řekl její mluvčí Steffen Seibert.

Sevastopol by měl být opět ruský. Krym si odhlasoval v referendu příklon k Putinovi a nikolik k Západu Sevastopol by měl být opět ruský. Krym si odhlasoval v referendu příklon k Putinovi a nikolik k Západu | EPA

Německo také vyzývá Rusko, aby se zdrželo jakékoli vojenské aktivity na ukrajinském území, se kterým by nesouhlasila nynější vláda v Kyjevě. Tu však Putinovo Rusko neuznává. A tak se na jeho hlavu snáší sankce.

Ministři zahraničí EU dnes schválili sankce vůči 21 lidem z Ruska i Krymu - týkat se budou zmrazení majetku a omezení cest do EU. Pro 11 lidí, mezi kterými jsou svržený ukrajinský prezident Janukovyč, krymský předák Sergej Aksjonov a ruští poradci prezidenta Putina, pak své hranice uzavřely USA, oznámil dnes Barack Obama. Těchto jedenáct osob je podle něj odpovědných za ruskou intervenci na krymskou riviéru. Některé tak přijde pěkně draho.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

kkkastr ( 19. března 2014 17:08 )

Děkuji tímto hrdinným nyní ruským vojákům že osvobodili mou vlast nejen v roce 1945, ale i v roce 1968. Díky tomu, jsem prožil krásné a šťastné mládí, spolu s rodinou jako obyčejný dělník postavil dům aniž bych zadlužil sebe a své děti a tento bordel co tu máme nyní přišel až o 20 let později. Nechci si přestavit, kde bychom byli dnes, kdyby tato bratrstva kočičí pracky, která zplundrovala, náš průmysl, naše zemědělství na které jsme mohli být jen pyšní vládla už těch dvacet předchozích let. Myslím že bychom záviděli nejen Řecku, ale i třetímu světu.

pepatiso ( 19. března 2014 07:45 )

santixkauz=mickimauz,né skoro, ale jistě!

b.r.s.a ( 18. března 2014 12:00 )

Asi je nás víc komu to nejde do hlavy. Ale jsme pořád káčo kolem: jednou armáda podle Ruska ,teď pro změnu armáda-profi , podle Amerikánů. A naši mocipáni musí poslouchat !!! Ať na východ nebo na západ. Jen snad říkám,bohužel...

b.r.s.a ( 18. března 2014 11:54 )

Tak,tak . Ale vypadá to,že názory obyčejných lidí si ani neposlechnou a už vůbec je nezajímají.Bohužel. Ale to asi právě proto,že by lidi chtěli,aby se konečně vzbudili !!!!!!!!!!

b.r.s.a ( 18. března 2014 11:51 )

Proč by do toho mělo NATO jít. Nikdo je nezve,nikomu v NATO nikdo nic nedělá ,tak proč jako ?Nechápu .

Zobrazit celou diskusi