Soud s českými entomology pokračuje v sobotu

Motýl
Autor: ČTK - 
29. srpna 2008
15:18

Rozsudek v procesu s českými entomology, obviněnými z nepovoleného sběru hmyzu ke komerčním účelům v indickém parku Singalia, v pátek nepadl.

Soud bude pokračovat v sobotu. Informoval o tom zastupující český konzul v Dillí Jan Kreuter, podle něhož bude verdikt soudu pravděpodobně znám až příští týden.

Soud v indickém Dárdžilingu dnes vyslechl experty, mezi nimiž byl i entomolog z Kalkaty, který měl posoudit, zda Češi skutečně sbírali přísně chráněné druhy. Obhájci obou vědců podle Kreutera také provedli křížový výslech svědků obžaloby.

Obhájci Petra Šváchy a Emila Kučery zatím nemohli vystoupit proti hlavnímu důkazu obžaloby, kterým je údajné písemné doznání obou Čechů. Obhajoba tvrdí, že "někdo zneužil" dvě desítky bianko podepsaných papírů, které si policie od Šváchy a Kučery vyžádala po jejich zadržení s tím, že na nich vyhotoví seznam předmětů a zařízení zabavených entomologům.

Obhájci obou Čechů se snaží prokázat, že Švácha s Kučerou sice sbírali hmyz bez povolení, ale k nekomerčním účelům a navíc mimo park Singalia. Za takový přestupek by jim hrozila pokuta. Pokud by se však obvinění prokázalo v plné šíři, mohl by je soud potrestat třemi až sedmi roky vězení.

Jednapadesátiletého Šváchu z Entomologického ústavu Akademie věd a dvaapadesátiletého Kučeru zadržely indické úřady 22. června poblíž parku Singalia, asi 90 kilometrů od Dárdžilingu. Češi u sebe údajně měli přes 200 exemplářů vzácných brouků a larev motýlů, neměli však oficiální povolení pro jejich sběr.

Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud