Co se stalo těmto 46 ženám? Jejich těla se našla po celé Evropě, Interpol prosí o pomoc
Interpol spustil rozsáhlou kampaň s cílem identifikovat 46 žen, jejichž těla byla nalezena po celé v Evropě za záhadných okolností. Policie zveřejnila rekonstrukce obličejů a osobní věci obětí v naději, že je někdo pozná a pomůže neznámým tvářím vrátit jejich jména. Každá informace může být klíčová.
Mezinárodní policejní organizace Interpol zahájila ve spolupráci s šesti evropskými zeměmi rozsáhlou kampaň s názvem Identify Me. Jejím cílem je identifikovat 46 žen, jejichž pozůstatky byly nalezeny po celé Evropě. Jedná se o případy z Německa, Belgie, Nizozemska, Itálie, Francie a Španělska. „Přes rozsáhlé policejní vyšetřování nebyly tyto ženy nikdy identifikovány,“ uvedl Interpol ve svém prohlášení. Mnohé z těchto případů jsou desítky let staré, přesto však zůstávají nevyřešené.
Rekonstrukce tváří a předmětů
Na stránkách kampaně Identify Me zveřejnil Interpol rekonstrukce tváří obětí, fotografie šperků, oblečení a dalších předmětů, které měly při sobě. Policie doufá, že tyto materiály mohou pomoci někomu oběti rozpoznat. Organizace navíc upozorňuje, že některé z žen mohou pocházet z cizích zemí, což vysvětluje, proč se jejich identitu nepodařilo místním orgánům určit.
Příběhy neznámých žen
Mezi případy, které Interpol zveřejnil, jsou některé obzvláště znepokojivé. Například v roce 1982 byla nedaleko francouzského Nantes nalezena mladá dívka s červenými botami, která měla u sebe desetipencovou minci a korálkový náhrdelník. Její tělo bylo ukryto pod vrstvami listí.
V dalším případě našel v roce 2001 chodec v lesích jihozápadně od Dijonu tělo asi 35leté těhotné ženy. Bylo zabaleno v pytli ze záclon. Na krku měla přívěsky s granáty, což by mohlo být vodítkem k jejímu původu.
Také v písečných dunách u nizozemského Wassenaaru bylo před 20 lety nalezeno tělo ženy se sportovní postavou. Forenzní analýza odhalila, že žena pocházela z východní Evropy, ale posledních pět let svého života strávila v západní Evropě.
Úspěch kampaně
Akce Identify Me má již první úspěch. Během loňského spuštění této kampaně v Německu, Belgii a Nizozemsku se policii podařilo shromáždit přes 1800 tipů od veřejnosti. Jeden z těchto tipů vedl k identifikaci Britky Rity Robertsové, která byla před více než 30 lety zavražděna v Belgii. Rodina ji poznala díky charakteristickému tetování růže.
Interpol doufá, že i tentokrát veřejnost přispěje k vyřešení dalších záhadných případů. Každý tip, byť by se zdál sebemenší, může přinést zlom v identifikaci obětí a umožnit rodinám najít klid a i ta nejmenší informace může být klíčová pro vyřešení těchto dlouhotrvajících případů.
Obchod s bílým masem...?