Pátek 13. září 2024
Svátek slaví Lubor, zítra Radka
Zataženo, déšť 12°C

I minuty v rozpáleném autě mohou děti nebo mazlíčky stát život: Čeho se vyvarovat a jak si v nebezpečí poradit?

Autor: hpe - 
8. srpna 2024
05:00

S přicházejícími vedry sílí i obavy policistů. Důrazně varují před ponecháním dětí a domácích zvířat v rozpálených autech. K vážnému poškození zdraví totiž může dojít už po deseti minutách. 

Vydatné pařáky svádějí k všemožným aktivitám. Vyrazit pryč z města třeba na koupaliště je pro mnohé lákavou představou. Letní radovánky můžou ale v některých případech dopadnout i velmi tragicky.

Horko zatemní mysl a neuvažujeme racionálně. Policisté proto vyzývají občany ke zvýšené bdělosti. Za žádných okolností nenechávejte své děti a domácí mazlíčky v rozpálených autech!

Boj o život

Pravděpodobně každému z nás se někdy stalo, že si potřeboval rychle odskočit na nákup. Auto zaparkujeme do stínu a myslíme si, že máme vyhráno. Pár minut dítě, nebo zvířátko přece nezabije. Právě v tom se ale mýlíme. Teplota ve vozidle se totiž neúprosně zvyšuje.

„I když necháte auto ve stínu, teplota uvnitř extrémně stoupá. Během půl hodiny se dokáže dostat až k padesáti stupňům Celsia! Pro dítě je to jistá smrtelná past. Pro miminka a batolata je pobyt v uzavřeném autě smrtelným nebezpečím po patnácti minutách již při venkovní teplotě 25 stupňů,” zdůrazňují policisté. Z pouhého nákupu se tak může stát boj o život.

Stažené okénko nepomůže

Malé děti nedisponují dokonalou termoregulací. Z toho důvodu mohou být rychleji dehydratované a přehřáté. Velkou roli hraje i typ auta. „Čím menší a tmavší auto máte, tím rychleji se rozpálí na vyšší teplotu. Věřte, že ani stažené okénko nezachrání dítě před výhní, která ve vozidle vzniká. Je důležité také upozornit, že zapalovač či sprej, které vozíte s sebou, mohou v rozpáleném autě explodovat a zranit posádku vozidla,” vysvětlují policisté.

V případě, že na parkovišti narazíte na dítě, či zvíře v ohrožení, nebojte se jednat. Můžete tím zachránit život. Každá sekunda uvnitř navíc může rozhodnout.

Podle policistů je nejprve potřeba upoutat pozornost dítěte. Mluvte na něj, nebo zaťukejte na okno. Pokud dítě nereaguje, okamžitě rozbijte okno a urychleně ho vytáhněte ven. Co nejdříve zavolejte záchranku a důkladně dítěti chlaďte končetiny i hlavu.

Malé děti nedisponují dokonalou termoregulací. Z toho důvodu mohou být rychleji dehydratované a přehřáté. Malé děti nedisponují dokonalou termoregulací. Z toho důvodu mohou být rychleji dehydratované a přehřáté. | Policie

Kontaktujte policii

Může se však stát, že dítě na podněty zareaguje. V takovém případě je nutné uvědomit policii a pokračovat v komunikaci s dítětem. Oříškem pak může být nalezení samotných rodičů.

„Povede-li se vám včas kontaktovat rodiče a hrozí, že budou chtít odjet před konfrontací s policií, zapište si registrační značku vozidla a předejte ji vyslané hlídce,” radí strážníci. Podobný postup doporučují policisté i u čtyřnohých mazlíčků. „Nejvíce pomáhá chlazení tlapek vodou nebo ručníkem ponořeným ve studené vodě. Zajistit proudění vzduchu, nabízet malé dávky chladné vody na pití. Po prvotním ošetření případně převézt k veterináři,” dodávají policisté.

 

Video  Policie varuje: Během veder nenechávejte děti ani domácí mazlíčky v rozpálených autech! Riskujete tím jejich životy  - Policie
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání