Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

Policisté zachránili topící se děti z rybníka s ledem: Nyní dostali prestižní ocenění

Autor: ČTK - 
17. června 2022
19:42

Policistou loňského roku se na pátečním ceremoniálu v pražské Betlémské kapli stal vedoucí odboru metodiky a koordinace výkonu služby z ředitelství dopravní policie Michal Hodboď. Ocenění za čin roku převzali policisté z oddělení v Žamberku v Pardubickém kraji Michal Hirka a Jaroslava Hartmannová, kteří se podíleli na pomoci třem chlapcům tonoucím v rybníce pod ledem, sdělil to mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Hodboď je dlouhodobě považován za vynikajícího experta dopravní policie. Inicioval například legislativní změnu, která vedla k lepší vymahatelnosti nedoplatků pokut za dopravní delikty, nebo koncepční řešení digitalizace procesu ukládání pokut příkazem na místě. Aktivně se podílí na přípravě další legislativy týkající se činnosti dopravní policie.

Hirka a Hartmannová loni v březnu obdrželi hlášení o tonutí tří dětí na prolomeném ledu na žamberském rybníce. „Oba po příjezdu na místo, kde se již k dětem snažili dostat hasiči, běželi k díře v ledu a po cestě shazovali svršky. Praporčík Hirka se nakonec také propadl, ale pak se bez váhání potápěl až do vyčerpání a prochladnutí do ledové vody pod led,“ stojí v odůvodnění ocenění. Všechny tři chlapce se mu podařilo nakonec najít, nadporučice Hartmannová pomáhala ze souvislé vrstvy ledu děti vytáhnout na břeh a podílela se na jejich oživování. Dva z chlapců se podařilo zachránit.

Týmem roku se stalo Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje v souvislosti s tornádem, které loni 24. června na Břeclavsku a Hodonínsku poškodilo asi 1200 domů a vyžádalo si šest obětí. Policisté po ukončení záchranných prací zajišťovali uzávěry silnic, podíleli se na likvidačních pracích, střežili sklady stavebního materiálu, doprovázeli hasičské transporty, řídili provoz či zajišťovali informovanost občanů. „Všichni policisté pracovali v enormním pracovním i osobním nasazení,“ stojí ve zdůvodnění. Likvidace následků tornáda se stala začátkem června i hasičským zásahem roku.

Zaměstnancem roku se stal vedoucí personálního a školského odboru ochranné služby Ján Bán, specialistou roku pak vedoucí oddělení terorismu z pražského krajského ředitelství Jan Rejha. Sportovcem roku byl vyhlášen Martin Hermann z jihomoravského školního policejního střediska. Do síně slávy byl uveden major ve výslužbě Josef Kotlan z ředitelství služby pořádkové policie. Cenu policejního prezidenta dostala vedoucí personálního odboru policejního prezidia Simona Hrubá.

Cenu ministra vnitra pak obdržel Jiří Ignác Laňka, který působí přes 30 let u Útvaru rychlého nasazení, ale věnuje se také duchovní činnosti ve prospěch policistů, policejních zaměstnanců a jejich blízkých. V roce 2011 byl vysvěcen na římskokatolického jáhna a má ve správě kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého v areálu Muzea policie.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání