Středa 6. července 2022
Oblačno, déšť 23°C

Roman (tehdy 18) z rozčílení šlápl na plyn: Kamarádka (†16) přišla o život

Autor: Kateřina Baranová - 
19. května 2022
11:20

Za volant usedl ve vzteku, šlápl na plyn a dostal smyk. Roman Laibl (tehdy 18) před třemi lety skončil v protisměru. Kamarádka (†16) při nehodě zemřela... Nejen tento příběh má v rámci speciální show 13 CEST aneb Zpomal, ještě je brzo posloužit jako odstrašující příklad pro mladé řidiče.

Byl podvečer před Vánocemi. Roman měl řidičák teprve čtyři měsíce. „Kamarádka mi zavolala, abych přijel na cigaretu. Moc se mi ale nechtělo,“ řekl Roman. Ten den chtěl přespat u kamaráda. Za holkami se nakonec zastavili, aby si na benzince koupili cigarety. „Jenže si najednou vymyslely, abychom je odvezli domů. To mě naštvalo, protože si ze mě udělaly taxikáře. Vlezly do auta, i když jsem nesouhlasil,“ popsal, jak se rozčílil. Šlápl proto na plyn.

Oslnilo ho auto

Ve tmě ho pak osvítilo auto. „Vypadalo jako velký zemědělský stroj. Já jel sice povolenou rychlostí, jenže zatáčku jsem projel jako blbec,“ vzpomíná na moment, který mu změnil život. Najel do protisměru, kde se s dalším osobákem srazil. Následovaly těžké chvíle. „Sledoval jsem, jak kamarádku zkouší resuscitovat. Nedala to. Chtěl jsem si jen koupit cigarety a přespat u kamaráda. Místo toho se na mě všichni dívají jako na vraha,“ uzavřel Roman.

Dopravní expert Pavel Řezáč: Vztek je jako alkohol

„O této nehodě víme, že řidič Roman Laibl usedl za volant ve vzteku. Takové emoční rozpoložení můžeme přirovnat k požití alkoholu – řidič není schopen se plně soustředit na jízdu a současně se jeho reakční doba může prodlužovat. Ve chvíli, kdy dostane smyk, tak tu situaci nevyhodnotí správně a skončí to tragicky. Jako v tomto případě,“ vysvětlil Pavel Řezáč z Centra dopravního výzkumu.

Vysoká rychlost? Až ve 30 %

Nepřiměřená rychlost je u všech řidičů příčinou dopravních nehod v 17 procentech, u řidičů ve věku 18 až 20 let se téměř zdvojnásobuje na bezmála 30 %. Ovšem rychlá jízda mladých řidičů není nebezpečná pouze pro ně samotné. Statistiky upozorňují také na riziko spolujízdy u mladistvých, kdy mezi účastníky nehod často figurují jejich vrstevníci.

Speciální show

Čerství držitelé řidičáku patří k nejrizikovějším a zároveň nejzranitelnějším skupinám na silnicích. „Vytvořili jsme pro ně speciální show. Věřím, že se nám i letos podaří apelovat na motoristy, aby sundali nohu z plynu a zabránili tím zbytečné ztrátě lidských životů,“ říká ke kampani výkonný ředitel České asociace pojišťoven (ČAP) Jan Matoušek.

Víte, že?

Téměř každé tři minuty někde na světě skončí na silnici život jednoho mladého člověka. Jen za vyučovací hodinu je to 13 životů. Proto vznikl projekt 13 CEST jako volné pokračování loňské kampaně 13 MINUT. Myšlenkou „Zpomal, ještě je brzo“ chce pomoci právě mladým řidičům.

RanniPrujem ( 19. května 2022 20:16 )

Vypadá jako muž velice mdlého rozumu 🙄

Hunter of Drivers 2 ( 19. května 2022 18:17 )

Jasně! Projel zatáčku "jak blbec", ale max. povolenou rychlost nepřekročil. A co stíhá PČR jako nejčastější přestupek? Ne to, že někdo " jede jak blbec" ale to, že někdo překročí max. povolenou rychlost. Nejčastěji na bezpečném a přehledném úseku. Jinde by přece "nevybrali"....
Přeji všem šťastnou cestu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání