Sobota 3. června 2023
Svátek slaví Tamara, zítra Dalibor
Jasno 20°C

Slzy za hrdinu: Kličko na pohřbu oplakával kapitána Sidorova, který zemřel při ostřelování Donbasu

Aktualizováno -
23. února 2022
11:03
Autor: rix, ČTK - 
22. února 2022
11:14

Současný starosta Kyjeva a bývalý boxerský šampion Vitalij Kličko v úterý na pohřbu oplakával smrt kapitána Antona Sidorova. Ten zemřel při ostřelování Donbasu ruskými jednotkami. Pětatřicetiletý kapitán po sobě zanechal tři malé děti. 

„Od prvních dnů ruské agrese bránil územní celistvost a nezávislost Ukrajiny na východě našeho státu,“ vzpomínal zdrcený Kličko na Sidorova, který zemřel u obce Novoluhansk.

„Zemřel při ostřelování ilegálními ozbrojenými skupinami a ruskými okupačními silami na Donbasu,“ potvrdil starosta hlavního města smutný fakt. Kličko vyjádřil svou lítost a zdůraznil, že město pomůže jak dětem zesnulého kapitána, tak i jeho ovdovělé ženě. „Byl to opravdový obránce Ukrajiny,“ dodal podle deníku Mirror.

Do veřejného dění se boxer s titulem PhD. výrazně zapojil za oranžové revoluce na podzim 2004, kdy podpořil pozdějšího prezidenta Viktora Juščenka. Sám se opakovaně pokoušel získat křeslo starosty Kyjeva, uspěl ale až na jaře 2014, po dramatických událostech na Majdanu. Během nich patřil mezi čelní představitele opozice proti prezidentovi Viktoru Janukovyčovi. Po Janukovyčově svržení dokonce uvažoval o kandidatuře na hlavu státu, nakonec ale podpořil Petra Porošenka.

Krize na Ukrajině

Situace mezi Ruskem a Ukrajinou se vyostřuje poté, co ruský prezident Vladimir Putin uznal svrchovanost separatistickým regionům na východě Ukrajiny. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že Kreml nadále podkopává snahy o řešení konfliktu, porušuje minské dohody, podněcuje konflikt na východní Ukrajině a snaží se zinscenovat záminku k opětovné invazi na Ukrajinu. Stoltenberg Moskvu vyzval, aby přestala rozdmýchávat konflikt a zvolila diplomacii.

Video  Ruský konvoj pod rouškou noci vyrazil do Doněcku  - Reuters
Video se připravuje ...

 

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání