Čtvrtek 28. září 2023
Polojasno 24°C

Tragédie v Opavě: Po otravě plynem zemřela Lucie (†46), Tomáš (†56) i malá Nikolka (†9)! Neunikl ani pejsek Bertík

Autor: Karel Janeček, rc - 
13. února 2022
05:00

K obrovské tragédii došlo v sobotu v činžáku v opavské Polní ulici. Z průtokového ohřívače vody několik hodin unikal plyn a otrávil celou rodinu. Zemřeli muž, žena, její dcerka a pes…

Bylo před jedenáctou dopoledne, když se sousedé pokoušeli k rodině dobouchat. „Na klepání na dveře bytu v prvním nadzemním podlaží ale nikdo nereagoval. Sousedé proto měli obavu o jejich život a zdraví,“ řekl policista René Černohorský.

Technická závada

Špatné tušení se po příjezdu policistů, hasičů a záchranářů potvrdilo. „Po násilném otevření bytu byli v obývacím pokoji nalezeny bez známek života tři osoby a pes,“ uvedl Černohorský. Jak Nedělní Blesk zjistil, šlo o školačku Nikolku (†9), její maminku Lucii B. (†46) a jejího druha Tomáše (†56). Oním psem byl jezevčík Bertík (†10 měs.). Záchranáři už jim nemohli pomoci. „Hasiči v obytných prostorách bytu naměřili vysokou hodnotu oxidu uhelnatého. Byt odvětrali a v koupelně zjistili, že karma vykazuje světelnou signalizací technickou závadu,“ uvedl Černohorský.

Poruchová karma

Policie a hasiči vyšetřují, jak k tragédii došlo. „Bude se zjišťovat technický stav karmy a její pravidelné revize. U zemřelých osob byly nařízeny zdravotní pitvy,“ uvedl Černohorský. Podle zjištění Nedělního Blesku byla karma poruchová a plyn z ní opakovaně unikal už v minulosti.

Neviditelný zabiják

Únik oxidu uhelnatého ani nezjistíte. Je to neviditelný plyn, který je bez zápachu. Otrava jím je ale poměrně hojná a zároveň často končí i smrtí. „Hasiči neustále varují před tímto nebezpečím a nabádají k pravidelným kontrolám a opravám těchto zařízení a také k nákupům detektorů CO. Jejich cena na trhu se dnes pohybuje kolem jednoho tisíce korun,“ uvádí mluvčí hasičů Jakub Kozák s tím, že detektor výskyt plynu zjistí a upozorní na něj.

Otravy oxidem uhelnatým mohou mít - a často mají - vážné následky. Po úniku v pražských Modřanech skončily v nemocnici desítky lidí.

Video  V Urbánkově ulici v pražských Modřanech došlo v noci z 25. na 26. prosince k hromadné otravě oxidem uhelnatým. Přítomnost záchranářů si vyžádalo 32 osob, 27 z nich muselo do nemocnic (26. prosince 2021).  - Václav Burian
Video se připravuje ...

Jozef Kovalcik ( 19. února 2022 20:30 )

pokračování předešlého příspěvku....
nebo obecně v jakémkoliv málo větraném prostroru, poklesne koncentrace dostupného kyslíku.
A z hoření dokonalého máme najednou hoření nedokonalé.
Místo 2CH4 + 4O2 ----> 2CO2 + 4H2O
máme 2CH4 + 3O2 ----> 2CO + 4H2O
A tichá tragédie je zde. Místo neškodného oxidu uhličitého CO2, z kterého nám rostlinky v procesu fotosyntézy vyrobí opět kyslík, tu máme zabijácký oxid uhelnatý CO. A rostlinky jsou nám pak dobré akorát na hrob.
Takže ne únik plynu. Ne špatná karma může za otravu oxidem uhelnatým.
Může za to jen a jen nedostatek kyslíku v prostředí hoření.
Co dodat na závěr?
Děkujii všem, kteří jste měli trpělivost a dočetli až do konce.
Jestli mých 20 minut, které jsem investoval do napsání tohoto příspěvku pomůže předejít alespoň jedné další zbytečné tragédii, tak těch 20 minut mého života mělo smysl.
S pozdravem MUDr. Jozef Kovalčík

Jozef Kovalcik ( 19. února 2022 20:26 )

Vážená redakce, vážení čtenáři,
Jako lékař urgentního příjmu velké nemocnice a lékař záchranné služby jsem se za své praxe setkal s desítkami zbytečných otrav oxidem uhelnatým v našich domácnostech. V místech, kde užíváme běžně pocit bezpečí, pocit tepla, zemře ročně v České republice z tohoto důvodu několik stovek lidí. Dospělých. Dětí. Zvířat…
Pokusím se zde ze své pozice o několik poznámek na toto téma a o jistou formu osvěty.
Velmi rád bych se mýlil, ale z přečteného v tomto článku a v diskusi k němu, ale i v jiných článcích na toto téma usuzuji, že lidé pořád nerozumí podstatě problému.
Viní z neštěstí únik plynu. Viní z neštěstí špatnou karmu…
Nic z toho však není pravda.
Pro alespoň základní porozumění tomuto tématu se nyní spolu vraťme do 8. třídy základní školy. Usedňeme na chvíli na hodinu chemie a připomeňme si základní rovnici hoření.
Zemní plyn je zejména metan, chemicky CH4. Metan hoří za přístupu kyslíku, O2.
Kyslík potřebný pro proces hoření je čerpán z přítomného okolního vzduchu.
Hořením pak vzniká oxid uhličitý a voda.
CH4 + 2O2 -----> CO2 + 2 H2O
Takhle vypadá hoření dokonalé. Tedy hoření v prostředí s dostatkem kyslíku.
V čem je tedy problém?
Každý z nás velmi dobře ví, kolik platí ročně za plyn. Kolik ho spotřebuje. Nebo kolik kubíků dřeva spálí. Nebo kolik benzínu spotřebuje naše auto.
Proč? Protože nás to stojí peníze.
Kdo z nás však ví, kolik kyslíku potřebujeme ke spálení kubíku plynu? Nebo ke spálení 10 kg dřeva? Nebo litru benzínu?
Ví to někdo z nás? Hmmm. Snad tím nikoho neurazím, když budu tvrdit, že ne.
Proč? Protože vzduch a kyslík v něm je přece všude kolem nás. A je zadarmo.
A je ho dost…
A tady se dostáváme k jádru problému.
Koupelna je poměrně malý prostor. Zejména v zimě v té koupelně málokdy větráme. To by nás přece stálo další peníze, kdyby nám tím oknem unikalo teplo, to přece víme všichni. A když máme v koupelně karmu, tak se velmi snadno a bohužel i velmi rychle stane, že v málo větrané koupelně, ne

padrino ( 13. února 2022 13:08 )

Navíc ten pes nebyl jejich,hlídali ho sousedce.Říká se, že zvířata vycítí nebezpečí,proč to nebylo i v tomto případě.

maxpax ( 13. února 2022 12:25 )

Když budu mí opakovaně poruchovou karmu, koupím si novou. Detektor až potom.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud