Na místě podle záchranné služby zasahovaly čtyři posádky a také speciální sanitka pro mimořádné situace Atego, ve které lze přepravit až 12 pacientů najednou. „Všechny osoby (20-30) jsou při vědomí a postupně je ošetřujeme a rozvážíme do pražských nemocnic,“ uvedli záchranáři bezprostředně po zásahu na twitteru. Podle zasahujících hasičů oxid uhelnatý unikl v rodinném domě.

Traumatologický plán záchranářům stanoví opatření a postupy v případě hromadných neštěstí. V Modřanech podle pražské zdravotnické záchranné služby trval hodinu a dvě minuty. „Zkontrolovali jsme celkem 32 osob včetně dětí,“ uvedli záchranáři na twitteru. Dodali, že 27 z nich následně rozvezli do pěti pražských nemocnic, a to do Fakultní Thomayerovy nemocnice, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Fakultní nemocnice v Motole, Ústřední vojenské nemocnice a Všeobecné fakultní nemocnice.

Jedovatý plyn

Oxid uhelnatý je vysoce jedovatý a lidskými smysly neodhalitelný plyn, protože je bez zápachu, nedráždivý a bezbarvý. Vzniká při nedokonalém spalování, například při topení či ohřívání vody. Prvními příznaky jsou obvykle bolesti hlavy, nevolnost, závrať, malátnost a zmatenost. Typické je třešňové zbarvení kůže a sliznic. Oxid uhelnatý dokáže velice rychle způsobit bezvědomí s možností trvalého poškození zdraví nebo až smrti, a to i v malém množství, pokud je v uzavřené místnosti.

Otráveny byly i děti

Že se jedovatých plynů nadýchalo v rodinném domě přes 30 lidí, vysvětlila sestra majitele Tran (24) tím, že měli doma v inkriminovanou chvíli návštěvu. Právě jedna z návštěvnic podle jejích slov začala být unavená a omdlela, jak Tran popsala novinářům. „Řekli jsme si, že to vypadá špatně a potřebuje zavolat záchranku,“ uvedla v neděli v poledne.

Nebýt toho, k tragédii nebylo dle výše vypsaných dopadů plynu na lidské zdraví daleko. Že se jednalo o otravu plynem, neměli totiž do té doby obyvatelé domu ani ponětí. „Po pěti minutách přišli záchranáři,“ sdělila Tran. Ti rozvezli otrávené obyvatele domu do několika pražských nemocnic. Bylo mezi nimi i osm dětí, věkem okolo osmi let. „Všichni jsou v pořádku,“ dodala s úlevou Tran.

Všichni lidé převážení do nemocnic byli podle záchranné služby při vědomí, podle nedělních vyjádření zástupců některých nemocnic byla většina z hospitalizovaných už propuštěna do domácího ošetřování, nebo v nejbližší době bude.

Například Fakultní nemocnice Motol přijala v noci od záchranné služby deset pacientů, z toho šest už propustila domů. „Čtyři jsou zatím u nás, ale jejich stav není vážný a v těchto dnech už zřejmě také půjdou domů,“ sdělila ČTK mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková. Thomayerova nemocnice přijala dva dospělé a na pediatrickou kliniku čtyři děti. Dospělé pacienty už propustila. „Všechny děti už jsou rovněž ve stabilizovaném stavu a budou moct jít také domů,“ řekl mluvčí nemocnice Petr Sulek.

Podezření pro nedbalost

Případ si převzala pražská kriminálka. „Událostí se zabývají kriminalisté pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. Především budou zjišťovat, jestli plynový kotel, ze kterého podle všeho unikal oxid uhelnatý, měl řádně provedenou revizi. Zatím to tak nevypadá,“ uvedli policisté na svém twitteru.

Video
délka: 00:50.60
Video se připravuje ...

V Urbánkově ulici v pražských Modřanech došlo v noci z 25. na 26. prosince k hromadné otravě oxidem uhelnatým. Přítomnost záchranářů si vyžádalo 32 osob, 27 z nich muselo do nemocnic (26. prosince 2021). Václav Burian

Fotogalerie
37 fotografií