Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Chata Na Tesáku v Hostýnských vrších vyhořela do základů: Škoda se vyšplhala na 12 milionů

Aktualizováno -
29. ledna 2022
18:01
Autor: ČTK - 
29. ledna 2022
08:22

Požár turistické chaty Na Tesáku v Hostýnských vrších způsobil škodu předběžně za 12 milionů korun. S ohněm bojovalo osm desítek hasičů, dřevěná chata vyhořela do základů. Je již zbourána, řekl vpodvečer mluvčí hasičů Roman Žemlička. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu, na místě zasahovalo 16 jednotek, hasiči zůstávají na místě i v podvečerních hodinách. V objektu z roku 1938 byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit. Příčina požáru není zatím známa, zjišťují ji vyšetřovatelé policie i hasičů.

 Požár jednoho z ikonických míst Hostýnských vrchů byl nahlášen v sobotu kolem 01:30. "V době požáru byli v budově dva muži. Požár zjistil jeden z nich, když se vracel z kotelny. Upozornil druhého muže, že z jednoho pokoje vychází dým. Před naším příjezdem začal jeden z mužů provádět hasební práce s jedním hasicím přístrojem. V hašení ale pro silné zakouření vnitřních prostor nepokračoval a spolu s druhým mužem budovu opustili. Následně ještě vypnuli elektrický proud a uzavřeli přívod LPG u tlakových nádrží, které jsou ve vzdálenosti asi 15 metrů od hořící budovy," popsal situaci mluvčí hasičů.

Chata vyhořela do základů

Příjezd hasičů k místu požáru komplikovala namrzlá cesta, když dorazili k chatě, už hořela střecha a část podkroví. Asi po hodině hašení se začaly bortit stropy a částečně obvodová konstrukce. Požár postihl celý rozsáhlý objekt turistické chaty, nakonec se zbortila i plechová střecha, která požářiště zakryla. "Naše jednotky zasahovaly ze všech pěti stran, ze země i ze vzduchu za pomocí výškové techniky," uvedl Žemlička. Na místě zasahoval také záchranný útvar Hlučín s těžkou technikou. "Objekt prakticky vyhořel do základů," dodal Žemlička.

Příčina požáru se zjišťuje

Příčinu požáru na místě zjišťují vyšetřovatelé hasičů i kriminalistů. "Pracuje se se všemi možnými verzemi od nedbalosti po úmysl nebo technickou závadu. Vyšetřovatelé jsou na místě," doplnil Žemlička. Na místě ještě vpodvečer zůstalo sedm jednotek hasičů.

Obnova díky sbírce?

Turistická chata postavená v roce 1938 stála u hlavního tahu spojujícího Tesák s Trojákem. Chata s restaurací byla u parkoviště a byla výchozím místem pro turistické trasy. Její vyhoření vyvolalo na sociální síti velké emoce, lidé vzpomínají především na nezapomenutelný útulný lokál s vlaječkami a nezaměnitelnou atmosférou, debatuje se také o veřejné sbírce. "Doufám že sbírka bude...vstal z popela Libušín, tak snad tomu tak bude i v tomto případě," uvedla jedna z diskutujících.

Video  Požár oblíbené chaty Na Tesáku v Hostýnských vrších  - HZS Zlínského kraje
Video se připravuje ...

Jokl ( 30. ledna 2022 09:17 )

Co jste hasiči,co jste dělali,chatu jste zhořet nechali.

Jokl ( 30. ledna 2022 09:14 )

Co jste hasiči,co jste dělali.

alenotakno ( 29. ledna 2022 19:42 )

Tak potom proč to hasili. A špatným způsobem, když tolik vody nic neuhasilo.

offline ( 29. ledna 2022 18:35 )

To tam před požárem museli přivézt několik milionů v hotovosti...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání