Čtvrtek 5. října 2023
Svátek slaví Eliška, zítra Hanuš
Oblačno 18°C

Vrah z Českého ráje vyfasoval doživotí: Karel Šťovíček během dvou týdnů uškrtil dvě ženy

Aktualizováno -
12. dubna 2021
15:09
Autor: ČTK, chal - 
12. dubna 2021
12:24

Krajský soud v Hradci Králové v pondělí udělil za dvojnásobnou vraždu doživotí. Rozsudek je pravomocný. Karel Šťovíček loni v létě uškrtil na Semilsku dvě ženy. Obžalovaný i státní zástupkyně se vzdali práva na odvolání. ČTK to v pondělí sdělili zástupci krajského soudu.

Podle soudu muž zavraždil první ženu, Lucii J., v noci na 26. července v obci Rovensko pod Troskami a druhou krátce po půlnoci 5. srpna v Turnově. S oběma ženami měl předtím sex, vyplynulo z obžaloby.

„Vinu uznal, souhlasil s trestem,“ řekl dnes ČTK mluvčí krajského soudu Jan Kulhánek.

Podle něj krajský soud dnešním verdiktem schválil dohodu o vině, trestu a náhradě škody, která byla uzavřena dnes mimo hlavní líčení mezi státní zástupkyní a obžalovaným. Pozůstalým má zaplatit celkem více než 5,2 milionu korun.

„Pro výkon výjimečného trestu odnětí svobody na doživotí se zařazuje do věznice se zvýšenou ostrahou,“ uvedl soud.

Krajský soud v rozsudku uvedl, že Šťovíček se činů dopustil, přestože v roce 1999 byl za vraždu již odsouzen. Tehdy ho soud potrestal za vraždu důchodce na Semilsku 14letým vězením, šlo o vraždu ve spolupachatelství. Navíc tehdy dostal dva roky vězení za vyhrožování soudci.

Doživotní trest si podle statistiky Vězeňské služby ČR odpykává 44 lidí, z toho tři ženy. Dosud poslední doživotní trest hradecký krajský soud vynesl 16. října 2018, a to v případu loupežné vraždy muže u Lázní Bělohrad na Jičínsku, za přípravu či pokusy vražd dalších tří lidí a za nedovolené ozbrojování. 

Doživotí tehdy dostali Jaroslav Janák a jeho bývalá manželka Petra. Jejich komplic dostal osm let vězení. Loni Ústavní soud Janákovým snížil doživotní tresty na 30 a 28 let.

Karel Šťovíček zavraždil Lucii z Rovenska i další ženu. Karel Šťovíček zavraždil Lucii z Rovenska i další ženu. | Archiv Blesk

Video  Exkriminalista Doucha popsal práci vyšetřovatelů na místě činu.  - Jiří Marek
Video se připravuje ...

balcarova3 ( 12. dubna 2021 16:20 )

trest smrti - nic víc není dostačující trest.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud