Středa 27. leden 2021
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Oblačno, sněžení 1°C

Banální zákrok stál Máriu (†54) život: Manžel chce spravedlnost po letech

Autor: jžk - 
13. ledna 2021
10:31

Je to již šest let, kdy se paní Mária Pšenčíková (†54) z Bardejova nechala přemluvit k operaci žlučníku. Na sál ji přivezli v plném zdraví, kvůli nečekaným komplikacím ji ale zákrok stál život.

Vdovec Jaroslav Pšenčík (65) se dodnes nesmířil se smrtí své ženy a matky tří dcer, která zemřela během banální operace žlučníku v nemocnici v Bardejově. Kvůli smrti manželky, se kterou strávil krásných 36 let, musí už léta brát léky na uklidnění. Kromě pravidelných návštěv hřbitova se snaží pro Máriu dosáhnout spravedlnosti. Podle nemocnice operující lékař nepochybil, uvedl slovenský zpravodaj Pluska.sk.

Do operace, kterou podstoupila paní Mária 5. ledna 2015, se navíc nechala přemluvit lékaři, kteří ji přesvědčili, že se ničeho bát nemusí. Tři dny po zákroku však podle stanoviska Úřadu pro dohled nad zdravotní péčí zemřela kvůli tomu, že jí před operací omylem propíchli průdušnici při uspávání a nepřišli na to včas.

Nemocnici byla vystavena pokuta 6500 euro (170 239 Kč). „Bylo prokázaných až pět pokusů o intubaci, odborníci tvrdí, že měli přestat již po třetím,“ odůvodnila žalobu zástupkyně úřadu u soudu, který jí dal za pravdu. Případ vyšetřovala i policie, která však stíhání po čase zastavila. Pan Pšenčík si tedy nechal vypracovat znalecký posudek, na jehož základě bylo vyšetřování obnoveno. „Dostali ho před rokem, od té doby se nikdo neozval,“ nechápe vdovec.

Soudní projednání bylo odloženo již patnáctkrát, naposledy mělo být v pondělí 11. ledna, to se však nekonalo kvůli nesouhlasu žalované strany. „Na jednom z jednání už nemocnice souhlasila s odškodněním, teď jde o výšku náhrady, ale stále se nedošlo k rozhodnutí,“ vysvětluje nešťastný pan Pšenčík. Doufá, že se výsledek soudu dozví v únoru, na kdy byl soud odložen.

Úzkost není deprese. Na rozdíl od utlumujících příznaků deprese vyvolává úzkost v člověku velkou aktivitu. Ovšem velmi negativní. Úzkost číhá na svůj moment a pak zaútočí. Zahltí celý organismus, vypne racionální myšlení, spustí emoce strachu a nejistoty, může mít také tělesné projevy nebo vliv na spánek.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud