Zraněné děti, lidé křičeli a krváceli! Václav popsal tragickou srážku vlaků u Brodu

Aktualizováno -
15. července 2020
12:29
Autor: ČTK, yks - 
15. července 2020
11:30

Život strojvůdce si v úterý v noci vyžádala srážka osobního vlaku City Elefant s poštovním vlakem. Desítky cestujících ze zranily. Byly mezi nimi i děti. Jeden z cestujících, Václav, popsal děsivé výjevy na místě neštěstí.

Ohlušující rána se rozlehla v úterý po půl desáté v noci na trati mezi Prahou a Kolínem. Osobní vlak City Elefant Českých drah mířící z Prahy do Řečan nad Labem se na kraji Českého Brodu srazil se stojícím nákladním expresem. Po nárazu se zranilo 35 lidí, včetně 8 nezletilých, a jeden člověk, strojvedoucí osobního vlaku, neštěstí nepřežil.

Václav popsal šokující výjevy

„Viděl jsem zlomené nosy, otevřenou zlomeninu. Lidé křičeli, krváceli,“ řekl iDNES jeden z cestujících, pan Václav, který se měl  vracet domů z práce. Podle něj se hned všichni začali hrnout ven. „Úplný chaos. Já měl asi štěstí, protože jsem seděl zády, to asi ztlumilo náraz. Seděl jsem uprostřed soupravy. Když jsem vylezl, přední část vlaku byla pomuchlaná,“ vylíčil.

„Můj kolega měl známé ve vlaku co se rozstřelil u Brodu o poštovní vlak. Byli v prvním vagonu, jeden z nich se prolétl vagonem a zastavil až hlavou o přepážku za níž zemřel strojvůdce. Měl štěstí až na tržné rány a otřes mozku je v pohodě,“ uvedl Daniel.

Video Srážka dvou vlaků u Českého Brodu - Aktu.cz

Ve vlaku v době srážky cestovalo přes 100 osob a přes 30 z nich se zranilo, z toho 4 těžce. Osm zraněných lidí, které z tragické noční srážky vlaků rozvezla záchranná služba do vinohradské a Thomayerovy nemocnice v Praze a do českobudějovické nemocnice, je mimo ohrožení života. Nejhůř dopadl strojvůdce.

Doplatil na svou chybu?

Na místo neštěstí přijel ještě během noci ministr dopravy Karel Havlíček. Podle něj bylo příčinou tragické srážky nejspíš selhání člověka. Vlak měl projet návěstidlem na červenou. „Faktem je a všechno k tomu spěje, že došlo k selhání lidského faktoru, s největší pravděpodobností strojvůdce projel návěstidlem na červenou, i když se jedná o velmi dobře zabezpečenou trať,“ uvedl ministr.

Video Srážka dvou vlaků u Českého Brodu - aktu.cz

Podle něj se strojvůdce vrátil před dvěma dny z dovolené. „Strojvůdce byl v době nehody 30 minut před plánovanou pauzou. Byl ale druhý den v práci po několikadenním volnu. Nemohu ale vyloučit, že nedošlo například ke zdravotní komplikaci,“  dodal Havlíček.

Zlomeniny žeber, stehna i páteře 

O závažnosti nehody svědčí i povaha zranění, která utržili někteří cestující.  Záchranná služba rozvezla 8 nejtěžších případů do vinohradské, Thomayerovy nemocnice v Praze a do českobudějovické nemocnice. Dva z nich už jsou doma. Další jsou mimo ohrožení života.

Video Zásah hasičů po srážce vlaků u Českého Brodu - HZS SČK

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady přijala v noci dva pacienty z havarovaného vlaku. „Jeden pacient byl přijat na Kliniku anesteziologie a resuscitace se sériovou zlomeninou žeber a bude v průběhu dnešního dne přeložen na standardní oddělení. Pacientka, která byla přijata na Jednotku intenzivní péče Ortopedicko-traumatologické kliniky s rozsáhlou tržnou ranou stehna a se zlomeninou v oblasti krční páteře, bude také přeložena na standardní oddělení," uvedla nemocnice. Podle ředitele vinohradské nemocnice Petra Arenbergera jsou oba pacienti mimo ohrožení života.

Následky se odstraňovaly i ve středu

Teprve ve středu dopoledne se hasičům podařilo oddělit od sebe zaklíněné soupravy a částečně obnovit provoz. Mezitím drážní inspekce uvedla, že v pondělí projel na červenou jiný vlak na trati z Chrudimi do Pardubic. Žádná nehoda se nestala, událost se obešla bez zranění.

Podobných případů, kdy vlak bez následků projede návěstidlo zakazující jízdu, je ročně asi 150, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Havarované soupravy se podařilo odtrhnout druhý den ráno.Havarované soupravy se podařilo odtrhnout druhý den ráno. | Správa železnic

sorgedoktor ( 19. července 2020 18:32 )

Ono snad bychom meli rozlisovat zavinil a nrbo zpusobil./Pokud dostal treby srdecnio zaqchvat/ i kdyz ve 40 je to nepravbdepodobne/ tak to upln e nezavinil.-Prechodnou mdlobu newmusi ani pri pitve ozrejmit

gravdibi ( 15. července 2020 21:45 )

LEEXI.ŇET - úžаsné seznаmоvací místo prо dospělé, kteří сhtějí nаjít partnerа, ktеrý bude mít sеx

kralovna-vsech-mori ( 15. července 2020 19:03 )

Jo takhle. On to řídil ministr. Který? Ať vím ne koho mám špačkovat.

jajanene ( 15. července 2020 17:06 )

Už ta skutečnost, že jeden člověk vede dvě ministerstva a navíc ta, která jsou značně problematická, o lecčems vypovídá. Asi těch lidí je opravdu málo.
Navíc, jak může ministr prohlásit, že nehodu zavinil strojvedoucí, když drážní inspekce se ještě nevyjádřila a její mluvčí jasně v TV řekl, že zatím nelze zodpovědně říct, kdo je vinen.
Půjde se superministr Havlíček onomu strojvedoucímu pak na hrob omluvit, až se ukáže, že to bylo jinak? A i kdyby nebylo, tak dokud není něco zcela jasně prokázáno, nemůže ho ministr a zejména ministr, obvinit, aniž by bylo jisté, že tomu tak je.
Z kdysi výkonného manažera se stal politik a je je to vidět. Ostuda.

horalysa ( 15. července 2020 16:11 )

Tady je dnes moudro.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud