Sobota 23. září 2023
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Zataženo 17°C

Tragická láska Lukáše (†28) a Dáši (†27): Loni se zasnoubili, teď je zabila lavina!

Autor: red, ČTK - 
11. března 2020
12:00

Milovali se a chtěli se vzít. Lásku Lukáše R. (†28) a Dáši L. (†27) však překazila tragédie. Na rakouském horském masivu Dachstein se uvolnila lavina, která je s dalšími třemi kamarády z Brna zasypala a zabila. Na svatbu tak už nikdy nedošlo.

Lukáš i Dáša hory milovali a jezdili na ně často. Svědčí o tom i příspěvek ze sociální sítě. „Ne, tohle naštěstí není fotka ze zásnub. Tam nás nikdo nevyfotil, ale bylo to skoro před rokem v Rakousku v Alpách na nějakém kopečku, kam jsem Dášu vytáhl, kleknul a požádal o ruku. Byl jsem celkem nervózní, ale řekla ano a teď už jen doufám, že to nebude celej život vypadat jako na této fotce,“ dal tehdy světu vědět Lukáš.

Zemřely dva snoubenecké páry

I když Dášu miloval, k vytoužené svatbě už nikdy nedojde. Rodiny zamilovaných se namísto těšení z veselky pomalu psychicky připravují na pohřby. Společně se snoubenci zemřeli i jejich kamarádi Iveta S. (†30), Andrea G. (†37) a její partner Marek V. (†46). Rakouská tragédie je o to větší a smutnější, že i tento pár tvořili snoubenci, kteří měli před svatbou. Krutý osud bohužel nepřál ani jejich lásce.

Šéf hornorakouských horských záchranářů Christoph Preimesberger agentuře APA řekl, že si Češi nejspíš lavinu uvolnili sami. Podle něj to vyplývá z výpovědi svědků, pozice skupiny a odlučné hrany sesuvu. Před nebezpečím Dachsteinu Brňany přitom podle svých slov varoval i správce horské boudy Seethaler Hűtte Wilfried Schrempf. 

Správce jim nebezpečný výlet nerozmluvil

Pořád platí třetí stupeň lavinového nebezpečí, svahy jsou příkré, jsou nestabilní,“ říkal jim, ale česká skupina na jeho varování nedbala a doplatila na to. Bez vybavení lavinovými pípáky pod 80 centimetry sněhu neměli velkou šanci přežít. Smrt je zastihla v nadmořské výšce 2800 metrů. Jejich těla byla již uvolněna k repatriaci do České republiky. Jejich sny o společné budoucnosti ale zůstanou pohřbené pod lavinou na úbočí hory Dachstein.

Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud